Kto by nepoznal jednu z najznámejších rozprávok o Snehulienke a siedmich trpaslíkoch? Pamätáte si ešte ich mená? Ak nie, to nič. Veď v každej rozprávke sú iné. V aprílovom čísle časopisu Slniečko sa deti VI. oddelenia ŠKD (2. C) mohli zapojiť do súťaže. Mali vymyslieť mená pre siedmich trpaslíkov a mohli ich aj nakresliť. Emmka, Katka, Tomáško, Alicka, Stelka, Adamko a Vivien sa pustili do vymýšľania mien. Všetky boli originálne. Veď posúďte: Crko, Prcko, Puntík, Loki, Jobofus, Aloen, Papík, Mano, Roland, Adam, Svalouš, Klobúčnik. Redaktorov Slniečka najviac oslovili tie, ktoré vymyslela Alicka, a nepochybne zabodovala aj jej kresba. Výhra v podobe peknej knižky dorazila nedávno. Autorka Zuzana Štelbaská ju nazvala Nech už mám desať! a Alicku aj nás veľmi potešila. (M.D.)
Anketa o najkrajšiu poštovú známku 2023
Zväz slovenských filatelistov v spolupráci so Slovenskou poštou a filatelistickým portálom každoročne vyhlasujú verejnú anketu o najkrajšiu slovenskú poštovú známku vydanú v uplynulom roku. Tento rok sa zapojili do ankety aj deti VI. oddelenia ŠKD (2.C). Starostlivo vyberali a dali svoj hlas známkam, ktoré považujú za najkrajšie. (M.D.)
4
Výprava 4.A
Po výdatných dažďoch nám konečne prialo počasie, a tak sme sa mohli (my žiaci 4.A) vybrať na výlet na prehliadku vojenského bunkra v Petržalke spojenú s opekačkou. Privítal nás veliteľ bunkra, vyskúšali sme si vojenský nástup, vztýčili sme našu vlajku a pozreli sme si, ako to vyzeralo v bunkroch počas vojen. Presvedčili sme sa, že podmienky vojakov boli naozaj veľmi náročné. Naše postele sú určite mäkšie ako ich, naša strava je zdravšia a výdatnejšia ako ich, máme pri sebe svoju rodinu a oni nemali, môžeme sa v pokoji osprchovať, oni nemohli, o toalete ani nehovoriac... Pán veliteľ nám pútavo porozprával o ťažkom živote vojakov... Uctili sme si na cintoríne pamiatku vojakov z 1. sv. vojny a potom nás čakala fantastická opekačka. Prehliadka nás tak „vyčerpala“, že sme zjedli úplne všetky špekačky.
A čo bolo na tomto dni najdôležitejšie? Uvedomiť si, že mier je jedna z najdôležitejších vecí v našich životoch, a keď je to len trochu možné, venujme tichú spomienku tým, ktorí nám ho zabezpečili.
Mgr. Z. Kubíková
37
Včelia záhrada v Smoleniciach
Cieľom výletu detí III.A a IV.A bola tento rok Včelia záhrada v Smoleniciach. Aj keď nám počasie veľmi neprialo, mali sme možnosť zoznámiť sa so životom včiel a dozvedieť sa o tom, aké sú včely pre našu existenciu dôležité. Prešli sme sa po Včelej záhrade a na jednotlivých zastávkach sme sa dozvedeli množstvo zaujímavých informácií. Od histórie stavby úľov, cez ukážku života včiel v úli, dozvedeli sme sa na čo včelári používajú dymák, akú funkciu majú v úli robotnice, kráľovná a trúdy, a aj to, že včely majú svoj vlastný dorozumievací jazyk...
Čerešničkou na torte bola ochutnávka rôznych druhov medu a môžeme konštatovať, že boli naozaj výborné... mňam...!
A viete, že...
...počas jednej cesty z úľa včielka navštívi 50-100 kvetov?
...kráľovná sa dožíva až 5 rokov a znáša 2500 vajíčok denne?
...na jednu čajovú lyžičku medu musí pracovať 12 včiel celý život?
...včelí plást sa považuje za inžiniersky zázrak s výnimočnými vlastnosťami?
Z výrokov detí:
“Zistila som, že bez včiel by svet, ako ho poznáme, neexistoval”
“Ja som prvýkrát videl včely naživo v úli, nevedel som, že komunikujú..”
“Odhalili sme tam včelí tanec a kopu iného”
“Dozvedela som sa, že robotnice nikdy nespia…”
Najviac sa mi páčil: …film o včelách….ochutnávka troch medov….vyrábanie sviečok….sochy….včely za sklom….”
p. uč. Staudtová a Kubíková
33