• Úspech v dejepisnej olympiáde

     • Dňa 5.2. sa šiesti žiaci našej školy – Agnes F. a Zina B. z 9.A, Matúš Dz. a Samuel P. z 8.B, Slavomír Š. zo 7.A a Miroslav M. zo 7.B – vybrali ukázať svoje vedomosti z dejepisu a zabojovať u úspech na okresnom kole Dejepisnej olympiády.

      Aj napriek tvrdej konkurencii a náročným otázkam, ktoré boli tento rok zamerané na dejiny slovenských hradov a zámkov, vrátili sa do školy s úspechom. Zina si v kategórii C obhájila piate miesto a stala sa úspešnou riešiteľkou, Slavomír si v kategórii E vybojoval miesto tretie (tiež je úspešným riešiteľom).

      Agnes sa vrátila do školy s krásnym druhým miestom – takže je nielen úspešnou riešiteľkou kategórie C, dokonca postupuje do krajského kola!

      Všetkým zúčastneným gratulujeme a Agnes už teraz držíme palce!

      S.P.

     • Exkurzia štvrtákov v múzeu SPP - ŠKD

     • Dňa 14.februára 2024 deti z ŠKD IV.B navštívili veľmi zaujímavú a vedomostnú výstavu v Múzeu SPP v Bratislave. Dozvedeli sa celú históriu vzniku prvého spaľovania uhlia v Bratislave, aby vznikol svieti plyn - pre osvetlenie ulíc v Bratislave. Videli video nahrávku zakladateľov menovaného múzea, aby sa dostalo širokej verejnosti informácii do povedomia, ako to začalo... Prezreli si miestnosti dôležitých pracovísk aj predmety, pri výrobe svietiplynu.

      E.D.

     • Valentín na škole

     • Určite si nejeden bystrý pozorovateľ všimol, že už týždeň ho na chodbe školy vítala nástenka oznamujúca blížiaci sa sviatok zamilovaných. A nielen to! Aj tento rok sa pokračovalo v minuloročnej tradícii a na sviatok svätého Valentína, 14.2.2024, bola do rúk adresátov doručená valentínska pošta. Školou preto putovali valentínske priania, maličké darčeky a iné šikovné výtvory žiakov našej školy. Tie najlepšie boli aj patrične odmenené! Porota pod vedením p. učiteľky Dlugošovej všetky valentínky poriadne prezrela a vybrala tie najvydarenejšie, a to diela z rúk:

      Ameli M. (7.A), Lucie P. (6.A), Emy Č. (5.A) a Sašky G. (3.B)

      Netreba však smútiť, ak práve vaša valentínka tento rok vybraná nebola! Je viac než isté, že ak sa valentínske prianie – či už maličký obrázok alebo slová vďaky, náklonnosti a priateľstva – dostali do správnych rúk, urobili vašim blízkym určite veľkú radosť.

      S.P.

     • Lyžiarsky výcvik

     • V piatok 9.februára sa 36 žiakov 9. ročníka a 8.A triedy s lyžami a obavami o sneh, vybralo na Oravu. Stredisko Ski centrum Nižná nás privítalo ešte so zvyškami snehu a tak mohol výcvik začať. Žiaci rozdelení do troch družstiev sa zlepšovali v lyžiarskych zručnostiach, aby svoju snahu oslávili na zjazdovkách lyžiarskeho strediska Roháče-Spálená. Dobré snehové podmienky a radosť z lyžovania nám nepokazila ani dočasná hustá hmla, ktorej rozplynutie znásobilo zážitky z výcviku.

      R.K.

     • Vyrábanie brmbolcov v 3.B - ŠKD

     • Deti z 3.B si spestrili popoludnie v ŠKD tvorivou ručnou prácou. Stačilo nám na to farebné klbko vlny a nielen dievčatám ale aj chlapcom sa podarilo vytvoriť naozaj krásne brmbolce. O to väčšia bola radosť z vlastnej tvorby. Možno niekomu ozdobia školskú tašku alebo poslúžia ako kľúčenka. 

     • Okresné kolo - Šaliansky Maťko - 1.miesto

     • V piatok 9.2.2024 sa konalo okresné kolo recitačnej súťaže v prednese povestí - Šaliansky Maťko. Našu školu reprezentovali žiačky Ester L.(6.B), Ella E.(4.A) a Ivana B.(3.A). Naša najmladšia účastníčka Ivanka B. z 3.A v I. kategórií získala vynikajúce 1.miesto a bude našu školu aj okres reprezentovať na krajskom kole Šalianskeho Maťka. Ivanke srdečne gratulujeme a držíme palce v ďalšom šúťažnom kole. 

     • Ako vzniká film?

     • Asi všetci máme radi filmy rôzneho druhu, sú pre nás relaxom či poučením. Ale čo všetko sa musí urobiť pre to, aby si divák v pohodlí domova mohol túto atmosféru užiť? O tomto prišiel žiakom IV. A porozprávať režisér Lukáš Zednikovič. Deti sa dozvedeli, že všetko sa začína nápadom. Nastupuje scenárista, producent, režisér... a začína šialený kolotoč natáčania. Nikto si neuvedomuje, čo všetko je potrebné zabezpečiť, aby sa natočila krátka scéna, kto všetko sa „na pľaci“ musí nachádzať. A koľko ľudí pracuje ešte po samotnom natáčaní... Nepočítateľné opakovania scén, trpezlivosti... až kým všetko nie je tip-top. Ďakujeme.

                                                                                                                Mgr. Z. Kubíková

     • Zábavné vyučovanie na II.stupni

     • Kým sa žiaci prvých až štvrtých ročníkov zabávali už v stredu, žiakov druhého stupňa fašiangový program čakal až vo štvrtok, 8.2.2024. Program v réžii p. učiteľky Kopálovej mali na starosti žiaci deviateho ročníka. Tí počas druhej hodiny navštívili triedy mladších spolužiakov a poriadne potrápili ich hlavičky – čakal ich totižto napínavý kahoot s otázkami venovanými populárnym filmom a seriálom.

      Tam to však nekončilo! Po odmenení najlepších masiek v jednotlivých triedach sa žiaci spoločne presunuli do telocviční, kde si pre nich deviataci pripravili hneď niekoľko úloh. Od skákania vo vreci až po stoličkový tanec, nikto nezostal bez odmeny!

      Týmto ďakujeme pani učiteľke Kopálovej za organizáciu, pánovi učiteľovi Laukovi za technické zabezpečenie, učiteľom za spoluprácu a deviatakom za prípravu!

      S.P.
       

     • Fašiangy v ŠKD

     • Nastal čas zábavy a veselíc! V stredu 7.2. sa rozhodli žiaci všetkých oddelení ŠKD ukázať sebe, spolužiakom a celému svetu, prečo fašiangy nazývame to najveselšie obdobie roka. Počas vyučovania už všetci netrpezlivo čakali na moment, keď budú môcť predviesť svoje kostýmy – a dočkali sa! Fašiangový sprievod sa niesol v znamení princezien a športovcov, čarodejníc a rôznych bojovníkov, ale predovšetkým radosti a smiechu. Po ukážke všetkých kostýmov a masiek sa deti opätovne vrátili do svojich tried, kde si pre nich pani vychovávateľky a vychovávatelia pripravili program a občerstvenie, aby bol pre nich tento deň naozaj nezabudnuteľný.
      A my vás všetkých teraz pozývame na virtuálny fašiangový sprievod. Ktorý kostým je váš favorit?

      S.P.

     • Projektanti v 2.A

     • Spolu so žiakmi z 2.A v rámci ich popoludňajšieho pobytu v ŠKD sme si nakreslili a "vyprojektovali" na výkresy svoje vysnívané mestečko, ktoré sa nám bude páčiť. Spolu s našimi "mestskými projektmi" sme sa vyfotili a rozhodli, že sa podelíme s našimi nápadmi aj na školskom webe.

      J.D.

     • Laboratórium farieb

     • Obklopujú nás, sú všade okolo nás a tvoria náš svet. Žiaci 1.C si v rámci výstavy v Bibiane pocestovali vo svete farieb. Každá miestnosť bola inej farby. Žiaci sa dozvedeli veľa zaujímavých informácií, a preto hodnotia interaktívnu výstavu na jednotku. 

      P.J.

     • Beseda s lekárom v IV.B

     • Dňa 24.01.2024 sme sa zúčastnili zaujímavej prednášky a besedy s lekárom na tému Ako funguje naše telo a ako funguje medicína.

      Prof.MUDr. Jozef Záhumenský, PhD., MPH. nám vysvetlil, z čoho je zložené naše telo, ako vznikajú a liečia sa choroby, ako sa chrániť pred infekciami, ako sa prenášajú, aká je ich liečba a prevencia, čo sú epidémie a pandémie, vynález očkovania, proti čomu sa dá očkovať, čo sú hoaxy v medicíne a veľa ďalších zaujímavých informácií potrebných pre zdravie. Ďakujeme.

      M.V.

     • Popolvár - návšteva bábkového divadla

     • Popolvár? Škaredé káčatko medzi ľuďmi a medzi Slovákmi. Dobšinského kultový príbeh o ufúľanom lenivcovi a jeho prerode na „najväčšieho na svete“ si žiaci prvého a druhého ročníka užili a odniesli krásny kultúrny zážitok.

      P.J.