• Modulová výuka športového cheerleadingu

     • Počas mesiacov marec - máj, prebiehala na škole modulová výuka športového cheerleadingu v rámci projektu MŠVVaM SR. Cheerleading je od roku 2021 olympijský šport a naša škola sa s ním zoznámila vďaka certifikovanej modulovej trénerke - Júlii. Do projektu boli zapojené triedy 3.A a 3.B aj s učiteľmi Katkou a Rolandom. Cieľom modulových hodín bolo vytvoriť prostredie, kde sa každý žiak cítil plnohodnotne ocenený, bez ohľadu na jeho osobité zručnosti, tak isto rozvíjať fyzickú kondíciu, tímovo orientované správanie a strategické myslenie. Všetky aktivity priniesli v konečnom dôsledku radosť a dobrú náladu žiakom a pedagógom.

                                                                                                                                                                                   K.S.

     • Prváci besedovali so spisovateľkou

     • Do prváckych tried zavítala spisovateľka Martina Janková, ktorá je autorkou knižky Maťko a záhada dreveného domčeka. Knižka prináša silné posolstvo a cez príbehy sa deti naučia, aké je dôležité vnímať pocity iných a poukazuje na správnu cestu riešenia určitých situácii medzi súrodencami a kamarátmi. Knižka odkazuje na to, aké je dôležité vyberať si, čím kŕmime svoju myseľ a že je správne  zamerať sa na to pekné okolo nás. Deti mali na záver možnosť pýtať sa otázky a spýtali sa ako dlho trvalo písanie jedného príbehu, ako pracuje ilustrátor a aký program pri tvorení používa. Čítali sme si, rozprávali sme sa a robili aktivity, ktoré nám pomohli nazrieť do sveta Maťka a jeho kamarátov. Ďakujeme za prínosné stretnutie. 

                                                                                                                                                                                    P.J.

     • 1. miesto v národnom kole Medzinárodnej výtvarnej súťaže TVORÍME VLASTNÚ KNIHU

     • V stredu 15. mája sme sa zúčastnili v Krajskej knižnici v Žiline vyhodnotenia národného kola Medzinárodnej výtvarnej súťaže „Tvoríme vlastnú knihu“. Cieľom súťaže je podnietiť deti k autorskej tvorbe, k písaniu, ilustrovaniu, čítaniu. Deti mali za úlohu v tomto už 25. ročníku vytvoriť knihu na tému: „Snívalo sa mi o škole budúcnosti.“ Našej šikovnej výtvarníčke Lejke D. z 9.A sa podarilo dosiahnuť krásny úspech. So svojou knihou v kategórii do 16 rokov zvíťazila v národnom kole a o umiestnenie zabojuje v medzinárodnom kole 29. mája. Srdečne blahoželáme!

     • Slávik Slovenska 2024 – 1. miesto v OK

     • V stredu, 15. mája 2024 žiačka Karolína N. (6.C) reprezentovala našu školu v speváckej súťaži detí a mládeže v interpretácii ľudovej piesne Slávik Slovenska 2024. Umiestnila sa na krásnom 1.mieste a tým si vybojovala postup do krajského kola. Karolínke srdečne gratulujeme a ďakujeme za reprezentáciu školy!

     • Viete, čo je to kumulonimbus?

     • Aj takúto otázku dostali deti 3.B triedy na zážitkovej hodine prírodovedy v Slovenskom hydrometeorologickom ústave v Bratislave, kde sa vybrali hľadať odpovede na svoje zvedavé otázky. Dozvedeli sa mnoho zaujímavostí napríklad o tom, ako vzniká búrka, tornádo alebo hurikán, uvideli najväčšiu ľadovú krúpu, ktorá bola nájdená na Slovensku a naučili sa zaujať život zachraňujúcu polohu pri silnej búrke vo voľnej prírode. Mimochodom, viete, čo to ten kumulonimbus je? Naši tretiaci to už vedia. Je to búrkový oblak, ktorý siaha až do výšky 10 – 15 kilometrov nad zemou a je nebezpečný pre lietadlá, ktoré ho vždy radšej oblietavajú.  Najviac však deti zaujala meteorologická záhradka. Nepestuje sa v nej mrkva, ale je to vonkajší priestor s rôznymi prístrojmi, ktoré pomáhajú meteorológom predpovedať počasie. Viete, prečo je na celom svete meteorologická búdka vždy biela? Ale viete čo, navštívte tento hydrometeorologický ústav aj vy, určite neoľutujete.

     • Úspech v recitačnej súťaži - Krajské kolo - 2.miesto

     • Pred vyše mesiacom sme písali o fantastickom úspechu našich recitátorov na okresnom kole Hviezdoslavov Kubín, kde sme získali 2 druhé miesta a jedno prvé. No a v pondelok  6.5.2024 naša žiačka Magdalénka K., žiačka 3.A triedy sa zúčastnila  krajskej prehliadky. V silnej konkurencii získala krásne druhé miesto. Magdalénke blahoželáme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu naše školy. 

     • ŠVP Twistovo 3. - 4.ročník

     • V mesiaci apríl naši tretiaci a štvrtáci absolvovali týždenný pobyt v ŠVP Twistovo - Trenčianska Teplá. Zažili kopec zaujímavých príhod nielen so svojimi kamarátmi, pedagógmi ale aj s animátormi rezortu. Navštívili Trenčiansky hrad a Trenčianske kúpele.

     • Pažítkový deň v ŠKD

     • Od 22. apríla až do 26. apríla sa v ŠKD konal už tretí ročník obľúbenej akcie – pažítkový deň. O pažítku v triedach sa deti od prvého až po štvrtý ročník zodpovedne starali, polievali, sledovali jej rast už od semiačka a napäto čakali na moment, keď nastane vhodný čas naplniť si brušká. A veru, vlastnoručne vypestovaná pažítka s čerstvým pečivom a maslom či nátierkou chutila priam výborne. Pažítku sme si v triedach nechali a aj ďalej sa o ňu budeme zodpovedne starať!                                                                                                                        

                                                                                                                                                                                   S.P.

     • Knihoplavci - ŠKD 2.A

     • Vo štvrtok 25.4.2024 deti zo školského klubu 2.A "preplávali" cez umelecky čítané japonské rozprávky na veľmi peknej aj súťažnej aktivite Mestskej knižnice pod názvom Knihoplavci. Naše deti súťažili vo vedomostiach o Japonsku s inými zúčastnenými školami a umiestnili sa na peknom 1.mieste za čo im úprimne blahoželáme. (J.D.)  

     • Úspech vo výtvarnej súťaži MEMORIÁL M.R. ŠTEFÁNIKA

     • Naši výtvarníci pokračujú v získavaní krásnych umiestnení v celoslovenských výtvarných súťažiach. Tentokrát sa úspech podaril Julke S. zo 6.B.  V celoslovenskej výtvarnej súťaži organizovanej pod záštitou Ministerstva školstva, vedy a výskumu "Memoriál M.R. Štefánika - Štefánikove cesty za poznaním s podtitulom Cestička na chatu pod hviezdami", sa Julke podarilo so svojou prácou získať 3. miesto v II. kategórii. Srdečne blahoželáme a tešíme sa na ďalšie výtvarné dielka!

     • Postup do celoslovenského kola v súťaži Vesmír očami detí

     • Naša šikovná výtvarníčka Tánička M. z 5.A nám urobila veľkú radosť, keď sa jej výtvarná práca v obrovskej konkurencii prebojovala z regionálneho kola výtvarnej súťaže Vesmír očami detí až do celoslovenského kola. Táničke držíme palce, aby sa jej aj v tomto kole podarilo uspieť.

     • Deviataci za katedrou

     • Aké je to byť učiteľkou či učiteľom? Naši deviataci si to vyskúšali 27. marca 2024, kedy nechali oddychovať učiteľov pri príležitosti Dňa učiteľov, ktorý si pripomíname každý rok 28. marca. Svoju úlohu úžastne zvládli, so žiakmi čítali v šlabikári, čítanke, detskom časopise, riešili rovnice, násobili, delili, hrali skupinové hry, či vysvetľovali dejiny národa. Okrem vedomostí a nasadenia sa im podarilo do vyučovania vniesť humor a dobrú náladu. Deviatakom ďakujeme za odvážny čin a žiakom za skvelú spoluprácu.

     • Stavby z kociek a práca s Tangramom

     • Žiaci prvého ročníka sa na matematickom krúžku oboznámili s pojmom poschodie. Rôzne stavby z kociek postavili podľa predlohy a zapísali počet poschodí do tabuľky. Vytvorili si vlastné stavbičky a pokúsili sa vytvoriť tabuľku, do ktorej zapisovali údaje. Cieľom tangramu bolo zopakovať obrazec, ktorý sa skladá zo siedmich mnohouholníkov, tanov. Všetky obrázky sme si pomenovali po anglicky a niektorým deťom sa dokonca podarilo zo všetkých častí tangramu vytvoriť jeden obdĺžnik.                                                                                         (P.J.)

     • Učíme sa zážitkovo - Keramika 3.B

     • S deťmi z 3.B sme sa v rámci ŠKD vybrali na návštevu ateliéru Ladon, kde sme si mohli vyskúšať prácu s hlinou. Vytvárali sme misky v tvare zeleniny, ovocia alebo obľúbeného jedla. Deti sa tak ponorili do procesu tvorby, pri ktorom sa príjemne uvoľnili ale aj zabavili so svojimi kamarátmi. O pár dní sa výrobky vypália v keramickej peci a my si ich odnesieme domov ako milú spomienku.

     • Ľudské práva pre všetkých – úspech v literárnej súťaži

     • V stredu, 10.4.2024 sa v Starom lýceu v Bratislave konalo odovzdávanie cien literárnej súťaže na tému Ľudské práva pre všetkých. V kategórii žiakov do 15 rokov sa naša žiačka, Liliana L. (8.B) umiestnila na krásnom 3.mieste. Liliane srdečnej gratulujeme.

     • Bránili sme mesto - zážitkové vyučovanie 3.B

     • Michalská veža je po viac ako dvoch rokoch, od začiatku generálnej obnovy, opäť otvorená a je prístupná pre návštevníkov aj s novou výstavou Michalská veža: po rekonštrukcii.

      Naše deti z 3.B triedy sa zúčastnili nového vzdelávacieho programu Bránime mesto, počas ktorého sa dozvedeli ako asi vyzeralo mestom s hradbami a spoznali akú funkciu a úlohu mala Michalská veža, ako jedna zo vstupných brán do stredovekého mesta Bratislava.

      Spolu s pani lektorkou odhalili, na čo mestá potrebovali hradby, ako sa stavali a ako fungovali. Prešli neuveriteľných 111 schodov, ktoré sú súčasťou veže a užili si nádherný výhľad na celé mesto z výšky Michalskej veže. Dozvedeli sa, čo je časová schránka a kde je ukrytá. Najviac sa deťom pozdávali interaktívne prvky výstavy a  súťaž v stavaní vlastného opevnenia.  Ich úlohou bolo postaviť zo skladačiek originálnu stavbu mestského opevnenia, ktorá by spĺňala tri základné funkcie.

      Mimochodom, viete, ktoré to sú?

      Pozrite sa, ako sa im darilo ...

                                                                                                                                                                           M.H.