• Pažítkový deň v ŠKD

     • V ŠKD sme mali dňa 21.4.2023 deň plný dobrej pažítky. Každá trieda – od prvákov až po štvrtákov si vysadila pažítku, o ktorú sa spoločne deti starali, až kým nevyrástla a bola pripravená na konzumáciu. Práve v tento deň sa v triedach narastená pažítka strihala, umyla a nakrájanú si ju deti nadšene brali. Dávali si ju na natreté pečivo s chutnou nátierkou, ktorá chutila s čerstvou pažítkou výborne. Deti si spoločne s chuťou naplnili brušká a pažítku si naďalej nechávame v triedach. Budeme sa o ňu starať, nech si na nej môžeme znovu pochutnávať.

      Mgr. Anna Juráňová /vedúca ŠKD/

     • Slávik Slovenska 2023 – školské kolo

     • V pondelok 17. apríla 2023 sme usporiadali školské kolo speváckej súťaže Slávik Slovenska 2023. Súťaže sa zúčastnilo 12 žiakov, ktorých hodnotila trojčlenná porota v I., II. a III. kategórii. Výhercovia všetkých kategórií budú našu školu reprezentovať v obvodovom kole 27. apríla 2023, ktoré sa uskutoční v ZUŠ M. Ruppeldta. Všetkým naši slávikom srdečne gratulujeme a víťazom želáme veľa šťastia v postupovom kole.

       

      Vyhodnotenie školského kola:

      I. kategória

      1.miesto: Adam H. /3.A/

      2.miesto: Magdaléna K. /2.A/

      3.miesto: Ella E. /3.A/

       

      II. kategória

      1.miesto: Karolína N. /5.C/

      2.miesto: Bibiana D. /5.B/

      3.miesto: Nina S. /4.A/

       

      III. kategória

      1.miesto: Lea D. /8.A/

     • Tvorím, teda som - Zdravý spánok

     • V uplynulom týždni sme pokračovali ďalšou aktivitou v cykle projektových aktivít TVORÍM, TEDA  SOM – ZDRAVÁ DUŠA ŠKOLY, v spolupráci s OZ MOJE ŠŤASTNÉ DIEŤA. Porozprávali sme sa s deťmi o význame zdravého spánku, oddychu a regenerácii tela. Žiaci 2.B kreslili podľa šablón, alebo pracovali podľa vlastnej fantázie a zaujímavo dotvorili vankúšiky fixkami na textil. Vankúšiky vypĺňali dutým vláknom, takže sa dajú použiť na spanie. Z práce mali druháci veľkú radosť a vyrobené vankúšiky si odniesli domov. 

     • Pytagoriáda - úspech v okresnom kole

     • Pytagoriáda je matematická súťaž,  ktorej sa pravidelne zúčastňujú aj žiaci našej školy. Dňa 20. marca 2023 nás úspešne reprezentovali v okresnom kole žiaci prvého stupňa a piataci.

      V kategórii P3: Krásne 2. miesto získal Jakub M. z 3. A, úspešnými riešiteľmi boli aj : Adam H., Alica K., Tomáš R., Šimon P., Lukáš P., Filip Š., Nina C., Simona Š..

      V kategórii P4: Nádherné 4.miesto Denys P. zo 4. A, úspešnými riešiteľmi boli aj : Karol G., Adam E., Eliáš H., Adam I., Urban Č., Viktor W.

      V kategórii P5: Múdre hlavičky zabojovali a úspešnými riešiteľmi sa stali dievčatá z 5.B : Dorotka P., Viki V., Bibiana D., Lenka B. a Ester L.

      O deň neskôr, 21. marca 2023 sa bojovalo v kategórii P6, P7, P8. Vo veľkej konkurencii Gamčákov sme sa nedali zahanbiť, aj tu sme mali niekoľko úspešných riešiteľov: Mária H. a Jakub G. zo 6.B, Matúš Dz. zo 7.B , Martin P. z 8.A, Samuel W. z 8.B, Philipp  R. 8.A, a Matúš W. z 8.B .

      Želáme veľa ďalších úspechov.

     • Prváčikovia z 1.A na interaktívnej výstave v Bibiane

     • Žiaci 1.A sa 5.apríla 2023 v popoludňajších hodinách v rámci ŠKD zúčastnili interaktívnej výstavy animovanej tvorby mladého iba 18 ročného autora Ondřeja Brýnu pod názvom R.O.B.O.T. Pre deti to bola veľmi pekná a podnetná výstava, spojená s ich vlastnou tvorivou aktivitou. Podľa slov pani vychovávateľky, najviac ich oslovila Krajina bez lásky, z ktorej aj roboty utekali.

     • Bláznivý deň v ŠKD :-)

     • V piatok 31. marca sme mali s deťmi v ŠKD spoločnú bláznivú akciu ku dňu 1. apríl J Deti si mohli priniesť do školy na oblečenie niečo nezvyklé a vtipné. Niektoré triedy sa spoločne zabávali na bláznivých aktivitách, alebo si hovorili vzájomne vtipy. Staršie ročníky poňali tento deň odvážne a urobili si z neho deň plný veselých ponožiek, alebo prišli do školy rovno len v pyžame. Deti si pyžamové oblečenie naozaj plne užívali a niektoré šli tak veselo i do školskej jedálne. Jedna trieda poňala tento bláznivý deň tak, že mali všetko naopak. Ak bol napríklad žiak pekne naučený, bol ohodnotený ako nenaučený. Bláznivý deň mal medzi deťmi dobrú odozvu a určite si ho zopakujeme i nabudúce a urobíme si ho ešte bláznivejší J

      Mgr. Anna Juráňová, vedúca ŠKD

     • Ako si tretiaci vyrobili záložku - 3.A

     • Pretože sa mesiac marec nesie v duchu kníh, čítania a literatúry, žiaci III. A triedy vyrobili nádherné záložky do knižiek, ktorých realizáciu vyhodnotila nestranná porota. V rámci triedy sa najviac páčila Biankina, Alexova a Terezkina záložka. Technika spracovania a námet boli výlučne na tvorivosti zhotoviteľov. Výsledok si môžete pozrieť na fotografiách. Do čítania, priatelia...!!!

      Mgr. Z. Kubíková

     • "SÚŤAŽ O PREČÍTANEJ KNIHE 2" - 2. STUPEŇ

     • Vo štvrtok 30. marca prebehlo v našej škole ďalšie kolo úspešnej čitateľskej súťaže "O prečítanej knihe 2", ktorá mala za cieľ tentokrát nielen povzbudiť deti k čítaniu, ale aj podporiť tímového ducha a digitálne zručnosti. Vedomosti o prečítanej knihe - Kroniky Narnie: Čarodejníkov synovec o d C.S. Lewisa sme totiž overovali prostredníctvom zábavného kvízu kahoot. Do súťaže sa zapojilo 15 trojčlenných tímov z 2. stupňa, atmosféra počas kvízu bola strhujúca a napínavá až do samého konca. Z víťazstva a zisku pekných vecných cien sa napokon tešili tieto tímy:

      1. miesto - tím zo 6.B /Yana B., Elissa D., Mia H./

      2. miesto - tím z 5.B /Andrea B., Ester L., Bibiana D./

      3. miesto - tím zo 7.A /Jaroslav Š., Leticia M., Zoja B./

      Špeciálne ocenenie získali žiaci z 8.B, ktorí ukázali bojovné srdce a tímového ducha. Tešíme sa, že deti čítajú a obohacujú sa o krásne zážitky. 

     • Všade samé kvaky-kvak

     • Od stavania zábran pre migrujúce ropuchy neuplynul ešte ani týždeň a opäť sme sa vybrali na Železnú studienku. Tentoraz s iným cieľom – prenášať žabky do rybníka.
                S vedrami v rukách sme v piatok 24. marca 2023 dopoludnia vyrazili zo školy. Cieľ našej cesty bol prvý rybník. Po krátkom príhovore organizátorky podujatia pani Blanky Lehotskej, z ktorého sme sa dozvedeli, ako budeme pracovať, sme sa s veľkým odhodlaním vybrali k zábranám. Našli sme, čo sme hľadali. Pri zábranách a neďaleko od nich na nás čakali žabky, podaktoré sa skrývali v lístí. Niektorí zbierali a dávali do vedier samčeky, iní páriky. Žabie kvákanie a úporná snaha vyliezť z vedra boli signálom na ich vypustenie do rybníka. Potom bolo treba nahlásiť počet žabiek. Niektoré deti sa s nimi ťažko lúčili, dokonca im dali mená. Ešte posledné pohladkanie a so slovami: „Dovidenia o rok, žabky!“ sme sa pobrali do školy.
                Naša bilancia bola úspešná. Z lesa do rybníka sme preniesli 1184 samčekov a 186 párov, spolu 1556 žabiek. MD

       
     • Hviezdoslavov Kubín 2023 – úspech v okresnom kole

     • V piatok 24. marca 2023 sa naši žiaci zúčastnili okresného kola recitačnej súťaže v umeleckom prednese poézie a prózy - Hviezdoslavov Kubín. Žiak Boris P. z 2.A získal v I. kategórii /próza krásne 3. miesto a Shamoun K. z 5.B si v II. kategórii /próza vybojoval v prednese 2. miesto. Gratulujeme našim oceneným žiakom a tiež ďakujeme aj ostatným žiakom, ktorí našu školu reprezentovali v OK HK. 

     • Tvorím, teda som – Špaldové a pohánkové vankúše

     • Tento týždeň sme pokračovali 2. aktivitou v cykle projektových aktivít TVORÍM, TEDA  SOM – ZDRAVÁ DUŠA ŠKOLY  v spolupráci s OZ MOJE ŠŤASTNÉ DIEŤA. Žiaci 2.A a 2.B v rámci ŠKD vyrábali špaldové a pohánkové vankúšiky (vymaľovávavali fixkami na textil, plnili špaldovými alebo pohánkovými šupkami). Špaldové a pohánkové šupky udržujú telesnú teplotu a vlhkosť. V lete chladia a v zime udržujú teplo. Náplň zo špaldy a pohánky prehrieva zatuhnuté svalstvo, skvalitňuje spánok, pomáha pri opuchoch a čerstvých poraneniach. Uvoľňuje svaly a tlmí bolesť. Špaldové vankúše môžu slúžiť ako náhrada vankúša, aj ako zahrievací vankúš. Sú alternatívou k fľašiam s teplou vodou alebo horúcim podložkám. Dajú sa ohrievať priamo v rúre, alebo v mikrovlnnej rúre (doba ohrevu max. 1 minúta). Žiaci s radosťou pracovali a celá činnosť priniesla príjemne strávené popoludňajšie chvíle. 

     • Deviataci za katedrou

     • 28. marec 2023 patril našim učiteľom. Svoju úctu a podporu im naši deviataci vyjadrili aj tým, že ich nechali trošku oddychovať a zastúpili ich za katedrou. A tak namiesto učiteľov, deviataci s deťmi čítali v šlabikári, odčítali, násobili, riešili rovnice, učili sa s deťmi o kolobehu vody, či o prvých lovcoch a zberačoch. Zvládli to naozaj bravúrne, okrem vedomostí a nasadenia priniesli do vyučovania aj veľa dobrej nálady a humoru. Ďakujeme všetkým deviatakom za túto krásnu pomoc a učiteľom za ich obetavú prácu. 

     • Zábrany už stoja, žabky môžu migrovať

     •           Sobota 18. marec 2023, 8.30 hod., parkovisko pod Červeným mostom. Zdá sa to neuveriteľné, ale už po 38. raz sa tu zišli nadšenci prírody a žabiek: organizátori akcie Pomoc ropuchám pri jarných migráciách na Železnej studienke Blanka a Roman Lehotskí zo základnej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Miniopterus v spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR, malé i veľké  deti, dospelí, odborná i laická verejnosť. Všetci prišli pomôcť žabkám splniť ich životné poslanie – pripraviť podmienky na to, aby mohli bezpečne dôjsť do rybníka naklásť vajíčka, z ktorých sa zrodí budúce potomstvo.
                A tak sa v rukách detí i dospelých ocitli motyky a kladivá. Najprv bolo treba vyhĺbiť jarček. Potom zatĺcť do zeme kolíky a natiahnuť fóliu. Nakoniec na ňu nahrnúť zeminu a udupať ju. Ešte posledné úpravy a zábrany sú hotové. Pred cestou do rybníka vykopať jamu, do ktorej žabky bezpečne spadnú, aby sme ich mohli preniesť. A teraz už len čakať, kedy sa v noci oteplí, žabky sa zobudia a vydajú sa na svoju každoročnú púť do rybníka.
                Za dobrú prácu čakala na deti 1. C a 5. B odmena – odznak, ktorý im bude pripomínať, že pomohli dobrej veci. Po práci si niektorí opekali a potom sme sa presunuli na Partizánsku lúku. Záver krásneho slnečného dňa patril detským hrám.
                Ďakujeme všetkým deťom, rodičom a známym za pomoc pri stavaní zábran.
                                                                                     MD a KV