• Všetky hravé hlavy pokope

     • Premýšľali ste niekedy o tom, načo je nos? Načo máme oči, ústa a prečo máme uši? Čo znamená, keď o niekom povieme, že má dubovú alebo zadebnenú hlavu? Mali ste niekedy chrobáka v hlave alebo hlavu v oblakoch? Prečo nám nos a uši rastú celý život a oči nie?
                Ak ste si položili aspoň niektorú z týchto otázok, potom vás určite zaujme výstava Hravá hlava, ktorú si môžete pozrieť v BIBIANE do 11. 9. 2022. Autorky výstavy Katarína Kosánová, Barbora Peuch a Valéria Marákyová sa pri nej inšpirovali knihou českých autorov Davida Böhma a Ondřeja Buddeusa Hlava v hlavě. Kniha i výstava sú venované všetkým, ktorí majú vlastnú hlavu.
                Výstavu Hravá hlava 11. mája navštívili aj deti 4. B. Ako prvé ich upútala asi najväčšia hlava, akú kedy videli. Ak chce detektív vypátrať zločinca, potrebuje svedka, ktorý mu opíše jeho výzor. Deti sa zahrali na detektíva a svedka. Pomocou šablón vytvorili identikit čiže portrét človeka, ktorého hľadá polícia.
                V ďalšej miestnosti im zrkadlo prezradilo, ako vyzerá ich tvár s rôznymi grimasami. Okrúhly stôl poskytol výber hláv od výmyslu sveta – rozprávkové, hračkárske, umelecké... Stačilo roztočiť kruh a vyhľadať konkrétnu hlavu na obrázkoch. Bolo ich naozaj dosť a boli rôzne – hlava sochy, hlava v podobe žiarovky, hlava robota, kameň ako hlava, hlavy z tekvice, benátska karnevalová maska a mnohé iné.
                V ateliéri si deti mohli vyskúšať, ako sa kreslí hlava na rôzne spôsoby – podľa odrazu v zrkadle, spamäti, so zatvorenými očami alebo naopak.
                 V obci Gebuľová sme objavili zvláštny domček – ako inak, s hlavami. Kombináciou častí hlavy mohli deti poskladať rôzne, aj nezmyselné hlavy. Nenápadný domček ukrýval v sebe zaujímavé odpovede na mnohé otázky. Napríklad, ako vzniká nápad, prečo má niekto nápadov veľa a niekto málo, aká je hmotnosť hlavy alebo koľko váži mozog.
                Podľa Ondřeja Buddeusa človek je schopný zapamätať si milión rôznych zážitkov. Na otázku, prečo je hlava guľatá pohotovo odpovedal francúzsky maliar Francis Picabia. Tvrdil, že hlava je guľatá preto, aby myšlienky mohli meniť smer.
      Osemdesiat percent všetkých informácií získavame zrakom. Tak si nenechajte túto jedinečnú výstavu ujsť. A keby ste mali pocit, že sa vám z toho všetkého zakrúti hlava, nevešajte hlavu! Aj keby na výstave bola hlava na hlave, niečo sa vám ujde. Veď po toľkých informáciách zo všetkých strán vás okolie nepochybne obdarí komplimentom: „To je ale hlavička!“
                                                       MD
                                                                          
                                                                          
       

     • O Keltoch, Rimanoch a archeológoch v Staromestskej knižnici

     •           Tretieho mája 2022 deti 4. B navštívili pobočku Staromestskej knižnice na Karadžičovej ulici. Stretli sa s lektorom Bartoszom, ktorý im porozprával príbehy z dávnych čias. Dozvedeli sa, že Kelti prišli na územie dnešnej Bratislavy v 4. storočí pred Kristom. Usadili sa na hradnom kopci. Na našom území zotrvali 400 rokov a zanechali tu kamenné cesty, kanalizáciu a mince biateky. Boli veľmi poverčiví. Dodnes sa zachoval u nás i vo svete zvyk hádzať mince do fontány pre šťastie. Deti si overili svoje vedomosti v keltskom kvíze. Na obrázkoch hádali, aký je na nich predmet. Potomkovia pôvodných Keltov sú dnešní Íri.
                Rimania žili s Keltmi v mieri. Budovali vojenské tábory a boli znamenití vinári. V armáde slúžili 25 rokov. Po Rimanoch ostalo v Bratislave niekoľko pamiatok, napríklad Vodná veža pod Hradom.
                                                                 MD


     • „Slávik Slovenska 2022“ – 1. miesto v krajskom kole

     • Naša spievajúca štvrtáčka Karolínka N., sa v stredu 25. mája 2022 zúčastnila krajského kola speváckej súťaže detí a mládeže v interpretácii ľudovej piesne „Slávik Slovenska 2022“. Spevácka súťaž sa konala v priestoroch ZUŠ Exnárova 6, kde 5-členná porota hodnotila slávikov v III. kategóriách. Karolínka N. zo 4.C triedy si vyspievala nádherné 1. miesto v II. kategórii, kde jej konkurovalo 9 súťažiacich 4. až 6. tried základných a základných umeleckých škôl. Karolínke srdečne gratulujeme a prajeme veľa úspechov vo finálovom celoštátnom kole, ktoré sa uskutoční 25. júna 2022 v Slovenskom rozhlase, v Bratislave.

     • Oslávili sme Deň detí

     • Tento rok sme s veľkou radosťou, konečne po dvoch rokoch nechcenej prestávky, mohli uskutočniť náš tradičný športovo-zábavný deň pre deti a ich rodičov pri príležitosti osláv MDD.

           Ráno 4. júna o 9,00 hod. sme mohli začať. Počasie bolo ideálne a nechýbala dobrá nálada.  Pre športuchtivých účastníkov boli pripravené skvelé súťaže.

      Rodičia so svojimi ratolesťami si preverili svoje sily, šikovnosť, presnosť, trpezlivosť, rýchlosť a zmysel pre férovú hru v týchto disciplínach:

      1. Slalom na metle pod vedením p. uč. Vičanovej a p. vych. Duchajovej.

      2. Skákanie vo vreci pod vedením p. uč. Kubíkovej a p. vych. Duchkovej.

      3. Triafanie do basketbalového koša pod vedením p. uč. Kelemena a p. Horváthovej.

      4. Štafeta rodič – dieťa pod vedením p. uč. Seňanovej a p. vych. Janečkovej.

      5. Popluškin problém sa riešil pod vedením p. uč. Staudtovej a p. vych. Lazorovej.

      A kto už dosúťažil a mal ešte energiu a chuť, mohol sa vyblázniť pri stolnom tenise, bedmintone, či iných športových hrách, ktoré pripravili p. učiteľky Hostová, Kočanová a Liptáková.

      Programom sprevádzala p. Hrnčiarová a techniku zabezpečoval p. uč. Lauko.    

      Vďaka rodičom si naši športovci počas zápolenia mohli pochutnať na skvelých koláčikoch a slanom pečive a smäd si hasili chladivou minerálkou, čajom, či dobrou kávou v bufetíku, kde ich vítali p. uč. Jurigová a p. Macho.

      A samozrejme na obed sa podával vynikajúci guláš, ktorý pre nich navaril pán školník a pani hlavná kuchárka. No komu by po takom výkone nechutilo!

           Veľké poďakovanie patrí našim pedagógom, ktorí akciu pripravovali a Rade rodičov našej školy za sponzorstvo a podporu tejto obľúbenej akcie našich detí. Vďaka nim boli deti ocenené peknými a hodnotnými cenami.

      A na záver sa nezabudlo ani na tých, čo nevyhrali – dostali možnosť ťahať si prekvapenie, tzv. „mačku vo vreci“ a vyšantiť sa s bublifukmi.

           Veríme, že všetci účastníci tohto podujatia si prišli na svoje a odchádzali s pocitom víťazstva.

           Veď v tento deň sme vyhrali všetci. HURÁ!

     • Štvornásobný úspech vo výtvarnej súťaži Bratislava moje mesto

     • V utorok 31.5. sme sa zúčastnili slávnostného vyhodnotenia a oceňovania víťazov súťaže výtvarnej, literárnej a video tvorby - Bratislava moje mesto, ktorú každý rok vyhlasuje Mestská knižnica v Bratislave pod záštitou primátora Matúša Valla. V tomto už 11. ročníku súťaže odborná porota ocenila práce našich žiakov v každej kategórii. V kategórii detí 6-8 ročných 1. miesto získala Adelle F. (3.A) a 2.miesto Terezka B. (3.A), v kategórii 9-11 ročných 3.miesto získala Elisska D. (5.B) a v kategórii 12-15 ročných porota ocenila prácu Lejky D. (7.A) 2.miestom. Srdečne dievčatám blahoželáme a tešíme sa z krásneho úspechu

     • Antigénové samotesty na domáce použitie v šk. roku 2022/2023

     • Dobrý deň, milí rodičia,

      Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR sa pripravuje na nasledujúci školský rok 2022/2023 a zároveň na bezpečný návrat žiakov do škôl v súvislosti s ochorením COVID-19.

      Z tohto dôvodu by sme Vás chceli požiadať o zahlasovanie na Edupage, či budete mať záujem o antigénové samotesty na domáce použitie, ktoré budú určené na použitie pred prvým nástupom do školy v školskom roku 2022/2023 a podľa potreby v prípade opätovného výskytu COVID-19 v škole.

      Hlasovanie bude sprístupnené od 31.5.2022 (9:00) do piatka 3.6.2022 (23:50).

      MŠVVaŠ SR plánuje zabezpečiť distribúciu antigénových samotestov na bezpečný návrat do škôl v školskom roku 2022/2023 na konci školského roka 2021/2022, aby ste dostali antigénové samotesty ešte pred letnými prázdninami.

      Vopred zdôrazňujeme, že rodičia, ktorí požiadajú o antigénové samotesty, budú povinní v prípade zvýšeného výskytu COVID-19 testy používať a nahlasovať každé vykonanie antigénového samotestu podľa inštrukcií MŠVVaŠ SR.

      Prihlasujete iba tých žiakov, ktorí budú v šk. roku 2022/2023 i naďalej žiakmi našej školy.

     • PO DLHOM ČASE V NAŠEJ OBĽÚBENEJ GALÉRII 19

     • V pondelok 16.5.2022 sme so žiakmi 9.B a 6.A po dlhej covidovej pauze opäť navštívili Galériu 19. Veľkou poctou pre nás bolo to, že komentovanú prehliadku k výstave viedol kurátor výstavy p. Marián Meško a samotná autorka výstavy p. Sara Zahorjanová, ktorá kvôli nám pricestovala až z Prahy, kde aktuálne žije a tvorí. Žiaci p. výtvarníčku „vyspovedali“ a dozvedeli sa veľa zaujímavých informácií z jej života a procesu tvorby. Už teraz sa tešíme na ďalšiu zaujímavú výstavu.

     • DEŇ EURÓPY V STAREJ TRŽNICI

     • Deň Európy - 9.máj je oslavou mieru a jednoty v Európe. Naši siedmaci si tento deň pripomenuli účasťou na zaujímavej akcii, ktorá sa konala v Starej tržnici. Program bol veľmi pestrý, okrem diskusií, zaujímavých kvízov a workshopov sme si mohli pozrieť aj divadelné predstavenie podľa hry Heimatkleid od Kirsten Fuchs: Naše šaty v prevedení divadla LUDUS. Každý z nás odišiel bohatší nielen o vysúťažené vecné predmety, ale aj o nové vedomosti a zážitky.

     • Dôležitý oznam

     •  

      Dňa 18. 5. 2022 sa na škole uskutoční Testovanie 5. 

      Žiaci 6. - 9. roč. majú v tento deň štúdium na doma a sú odhlásení z obedov. 

      Vyučovanie žiakov 1. - 4. r. prebieha podľa rozvrhu hodín.

                                                                  Mgr. M. Hronská 

                                                                          riad. školy

     • Obrovský úspech v medzinárodnej výtvarnej súťaži LIDICE 2022

     • Medzinárodná výtvarná súťaž LIDICE bola založená v roku 1967 k ucteniu pamiatok detských obetí z českej obce Lidice, zavraždených nemeckými nacistami a všetkých ďalších detí, ktoré zahynuli vo vojnových konfliktoch. Tohto roku sa konal jubilejný 50. ročník a jeho témou bolo „múzeum“. Do súťaže bolo prihlásených 14 527 výtvarných prác z celého sveta. Práce našich žiakov boli ocenené lidickou medailou za kolekciu grafiky, čo je najvyššie ocenenie v súťaži, a to práca Jurka M., Zarky W., Dianky F. (5.A), Lejky D., Agnes F. (7.A), Bruna F. (8.C), Bibiany B. (9.B) a ďalšia práca Jurka M. (5.A) bola ocenená čestným uznaním. Slávnostná vernisáž sa v Lidiciach uskutoční 2.júna. Srdečne blahoželáme a tešíme sa z obrovského úspechu! 

     • OK v malom futbale mladších žiakov

     • Po dvoch rokoch obdobia bez športových súťaží si žiaci našej školy opäť mohli zmerať sily vo futbale.

      Po troch víťazstvách v predkole súťaže, kde sme postupne zdolali ZŠ Palackého 3:2, ZŠ Dunajskú 4:0 a ZŠ Vazovovu 2:0, mohli chalani ako víťazi pokračovať vo finálovom kole, ktoré sa odohralo 4.mája na NŠK 1922.

      Po slušnom výkone sme porazili ZŠ Mudroňovu 6:4 ale na ZŠ Palackého a ZŠ Palisády (Deutche Schule) sme už nestačili. Konečné tretie miesto bolo zaslúžené a ceny si žiaci prevzali od predsedu SFZ p.Kováčika.

      Za spomenutie určite stojí aj fakt, že Alex Z. bol druhým najlepším strelcom turnaja s trinástimi presnými zásahmi.

      Reprezentovali nás: Kirill Ch., Konstantin Ch., Matej H., Lukáš D., Richard R., Martin P., Matúš J., Alex Z., Juraj K.

      Gratulujeme!

  • Kontakty

   • Základná škola s materskou školou Milana Rastislava Štefánika
   • skola@zsgrosslingova.sk
   • +421 2 5292 3482
   • Grösslingová 48, 811 09 Bratislava Slovakia
   • 31810993
   • 2021687118
   • Mgr. Mária Hronská riaditelka@zsgrosslingova.sk 0915 724 351
   • Mgr. Michaela Hrnčiarová michaela.hrnciarova@zsgrosslingova.sk 0915 724 350
   • PaedDr. Lenka Kaščáková, PhD. lenka.kascakova@zsgrosslingova.sk
   • Michaela Vrabková +421 2 5292 3750 zsgrosba.ms@gmail.com
   • Mgr. Nina Mojžitová nina.mojzitova@zsgrosslingova.sk
   • Ing. Eva Ťažká +421 2 5296 8417 zsgrosba.sj@gmail.com
   • Mgr. Anna Juraňová anna.juranova@zsgrosslingova.sk
   • Mgr. Diana Kuthanová diana.kuthanova@zsgrosslingova.sk +421 2 5292 3482
   • Mgr. Zuzana Horváthová zuzana.horvathova@zsgrosslingova.sk tel. kontakt: +421 2 5292 3482