• Letná prázdninová činnosť

          •                              PLATBA

            1. Poplatok za činnosť (vstupné, cestovné...) je 6 € na deň.

            2. Poplatok za pobyt je 10 €.

            Oba poplatky uhraďte na účet IBAN SK 22 0900 0000 0000 1147 2185, variabilný symbol 072018, konštantný symbol 0508.

            Do správy pre prijímateľa treba uviesť meno a priezvisko dieťaťa a triedu.

            Platby za činnosť LPČ je potrebné uhradiť do 1. 6. 2018.

            V prípade neuhradenia poplatkov do stanoveného termínu nebudeme akceptovať prihlášku na LPČ.     

          • Statočný cínový vojačik

          • Statočnosť je vlastnosť taká,
            že ochránim aj kamaráta.
            Aj dnes v školskom klube divadlo bolo,
            a v ňom sa z lyžičky 25  vojakov odlialo.
            Jednému však málo cínu bolo,
            nôžku mu to ukrátilo.
            Hoc bola aj nôžka krátka,
            statočnosť v ňom bola veľká.
            Mária Tomašovičová
             
          • Opäť máme zlato....

          • Po viacerých športových úspechoch našich žiakov nás príjemne prekvapila Kristínka Marendiaková, žiacka 4.C triedy. Spolu so svojou tanečnou skupinou Elledance sa zúčastnila Majstrovstiev Slovenska v Liptovskom Mikuláši, kde sa im podarilo vytancovať 2x PRVÉ MIESTO vo formáciách modern a jazz.

            Gratulujeme a tešíme sa spolu s tebou....

          • Športové popoludnie v školskom klube 3.5.2018

          • Deti v školskom klube zistili,
            že mať Romana / športovca za vychovávateľa je veľmi príjemné.
            A také sme mali aj celé športové popoludnie.
            Súťažili všetky deti – samozrejme futbal chlapci hrali,
            dievčatá tiež nezaostali – štafetu si zabehli a aj lano roztrhli.
            Ping-pong hrali chlapci, poklad našli v piesku veľký 
            a aj odmenu mali všetci veľkú / sladkosť/.
             
          • Letná prázdninová činnosť

          • Vážení rodičia,

            v termíne od 2. 7. 2018 do 6. 7. 2018 bude v našej škole letná prázdninová činnosť (LPČ). Pre deti sme zabezpečili pútavý program. Ak máte záujem, aby sa Vaše dieťa zúčastnilo na LPČ, môžete ho prihlásiť. Prihlášku nájdete na webovej stránke školy v kolónke Školský klub detí – Informácie – Letná prázdninová činnosť. Vyplnenú prihlášku treba odovzdať triednej vychovávateľke/triednemu vychovávateľovi do 23. 5. 2018.

          • CESTA SLOVANSKOU HISTÓRIOU

          • V jeden krásny májový deň nás navštívila skupina historického divadla a šermu VIA HISTORICA z mesta Zvolen a vo svojom náučnom i zábavnom šermiarsko-divadelnom predstavení našich žiakov preniesla do čias starých Slovanov, ktorí obývali naše územie v dávnych časoch.

                 V 45 minútovom programe nás  slovanský žrec, šaman,  vzal na výlet do obdobia avarských vpádov, kedy naše územie z východu drancovali malí a škaredí „nájazdníci“  z ázijských stepí Avari a zo západu Frankovia.  Našťastie na naše územie zavítal franský kupec Samo, ktorý nám doniesol zbrane a aj iné výdobytky doby a podarilo sa nám nátlaku zbaviť.

            Neskôr nás žrec vo svojom rozprávaní preniesol  na oslavu pohanského sviatku ku kniežaťu Pribinovi, aby sme spoznali aké boli vtedy zvyky.

            Jeho rozprávanie pokračovalo príbehom kniežaťa Mojmíra, ktorému sa tieto zábavy  nepáčili a preto vyhnal pohanské knieža Pribinu z Nitry. Mojmír zjednotil Moravské a Nitrianske kniežactvá a vytvoril základ pre Veľkú Moravu.

            Na scénu nastupuje Rastislav. Ten na naše územie pozval Konštantína a Metoda, ktorí nám priniesli Hlaholiku. Rastislav rozšíril územie Veľkej Moravy a stiahol sa na Moravu. Nitriansko dal do správy svojmu synovcovi Svätoplukovi.  Ten si poradil dokonca aj s Frakmi a Veľkomoravská ríša prekvitala. No po jeho smrti sem vtrhli Maďari, ktorý obsadili veľkú časť Veľkej Moravy a usadili sa tu.

            Dozvedeli sme sa i to, že najvýznamnejšie maďarské knieža bol Štefan. Toho však ohrozoval Kopáň, ktorý si nárokoval na titul kráľa. Štefanovi sa však podarilo zvíťaziť, Kopáňa nechal rozštvrtiť a stal sa prvým kráľom Uhorska – Štefanom I. Štefanom Veľkým.

                 Šermiarsko-divadelná „kumpánia“  Via Historica nám ponúkla zážitkovú hodinu dejepisu, na ktorú nezabudneme. Veď niektorí z našich žiakov si v predstavení priamo zahrali.

            A to je už veľká vec!

            Mali sme možnosť vidieť dobové kostýmy, historické zbrane i šermiarske súboje v humorných divadelných scénkach, zážitkovou formou sme sa dozvedeli historické fakty, ktoré sme doteraz čítali iba v učebnici.

            Ďakujeme skupine Via Historica za krásne predstavenie, ktoré oživilo históriu priamo pred našimi očami.

                                                                                                      Michaela Hrnčiarová

          • Oznam

          • Riaditeľka Základnej školy s materskou školou M. R. Štefánika, Grösslingová 48, 811 09 Bratislava v súlade so zákonom 245/2008 o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov (podľa § 150 ods.5) udeľuje z technických príčin dňa 7.5.2018 (pondelok) žiakom riaditeľské voľno.

               Zároveň Vám oznamujeme, že v uvedený deň nebude v prevádzke ani ŠKD. Materská škola a školská jedáleň má riadnu  prevádzku.

          • HEJ, MACKO, TU SOM!

          • http://junior.rtvs.sk/archiv-relacii/159805/co-by-bolo-keby-sme-stretli-medveda
            Videli ste už niekedy medveďa? Kde to bolo? Aký je váš obľúbený medvedík? Čo by ste robili, keby ste stretli medveďa? Viete, aké veľké medvieďatko sa narodí? Ako vidí medveď? Čo jedáva okrem medu?

                        Takéto, ale aj iné otázky kládla redaktorka RTVS Rozália Vlasková deťom 4. B v utorok 10. apríla 2018 do svojej relácie Čo by bolo, keby... ste stretli medveďa? Ak vás zaujímajú odpovede detí, vypočujte si príspevok o živote medveďov.

                        Rozália Vlasková sa s mikrofónom vybrala za jedným z najpovolanejších odborníkov na medvediu tému, za prírodovedcom, ochranárom a filmárom Erikom Balážom. Stretol sa s medveďom už mnoho ráz. Keď budete pozorne počúvať, dozviete sa napríklad, že malý medvedík sa narodí v januári, keď jeho mama spí. Váži pol kilogramu a meria 20 cm, je teda menší ako ľudské bábätko. Dospelým sa stáva v desiatich rokoch. Medvieďatká sú veľmi hravé a poslušné. V tom by si mohli zobrať príklad aj niektoré deti. Keď to preženú s vystrájaním, mama medvedica ich hneď usmerní. Medvede zjedia skoro všetko – suché ihličie, lístie, korienky, ale i niektoré jedovaté rastliny, mravce, veľmi rady majú púpavu. Keď stretnete medveďa, nepozerajte sa priamo naňho, ale dajte mu najavo, že nie je v lese sám. Erik Baláž tak urobí zvolaním: „Hej, macko, tu som!“

                        A dávajte si pozor, aby ste niekomu neurobili medvediu službu. To by ste ho naozaj nahnevali!

                                                                                   Marcela Duchková

          • Oslávili sme Deň Zeme

          •      Zveľaďovať svoje okolie, starať sa o prírodu a chrániť ju, je v súčasnosti už základným predpokladom k tomu, aby naša modrá planéta Zem zostala domovom pre všetky rastliny a živočíchy, vrátane človeka.

            K tomuto poznaniu vedieme i naše deti a robíme to tým najprirodzenejším spôsobom – sme pre ne príkladom.

                 Aj v tomto roku, pri príležitosti Dňa Zeme, sme zorganizovali jarnú brigádu rodičov a pedagógov na skrášlenie a ozdravenie areálu školy.

             Čakalo nás veľa práce, na ktorú nás „vyzbrojil“ pán školník rôznym náradím.  Ale tou najdôležitejšou výzbrojou bolo naše odhodlanie urobiť niečo dobré pre našu prírodu, školu, naše deti.

            Hneď od rána sa rodičia i učitelia pustili do čistenia a maľovania fasády okolo detského ihriska, strihania živého plota, kosenia trávy, strihania stromov a kríkov, či klčovania parazitujúcich rastlín. Najväčší siláci pracovali pri nakladaní biologického i zmesového odpadu do zberných kontajnerov, či pri prevzdušňovaní pieskoviska. Šikovné ruky pani učiteliek a mamičiek pacovali v skleníku a na úprave pozemku okolo neho, či vysádzali nové letničky do externých kvetináčov v podchode školy. Hrabali a čistili trávnaté plochy a priestory pod stromami, zametali chodníky a atletickú dráhu v okolí doskočiska.  Pracovalo sa i na dokončení maľby na stenách schodiska, ktorým každé ráno deti kráčajú do školy.

                 Nezaháľali ani detské rúčky. Pomáhali čistiť areál od smetí, nosili nasekané konáre a trávu do zberných košov, hrabali piesok, či zametali okolie pieskoviska a pomáhali pri oprave sietí vo futbalových bránkach. Najviac sa však zabavili pri stláčaní nasekaných konárov v zbernom kontajneri.  Že ako? No predsa skákaním a váľaním sa.

                 O hladné brušká bolo postarané chutným občerstvením v podobe pagáčikov a koláčikov a smäd sme hasili minerálkou, kávou a čajom.

            Po dobre odvedenej práci čakal na všetkých pracantov chutný guláš, ktorý pre nich navarila pani vedúca školskej jedálne.

                 A tak sme i tento rok mohli na konci zahlásiť:

            HOTOVO! SPOLOČNE SME TO ZVLÁDLI!

            Pozrite si fotografie z tejto vydarenej akcie.                            Michaela Hrnčiarová

          • 2. A s 2.B na výchovnom koncerte

          • Daždivé aprílové počasie sme si spríjemnili návštevou Pisztoryho paláca, v ktorom sa konal výchovný koncert. V hlavných úlohách žiaci videli Margit Garajszski a Júliu Urdovú.  Margit Garajszski napísala príbeh detstva a dospievania svetoznámeho hudobného skladateľa Bélu Bartóka, ktorý vyšiel pod názvom Bartók. V úlohe harlekýna priblížila žiakom detstvo hudobného skladateľa, ako aj roky jeho gymnaziálnych štúdií v Prešporku. Po koncerte nasledoval vedomostný kvíz o živote Bartóka.


                                                                                           Mgr. Magdaléna Vičanová

          • Zaujímavosti zo sveta živočíšnej ríše

          • Predmet Prírodoveda ponúka skvelé témy pre vypracovanie žiackych projektov. Jednou z takých tém sú Živočíchy okolo nás. Po projektovom dopoludní o vesmíre, ktoré malo veľký úspech sa žiaci 4.C rozhodli, že znova urobia skupinové projekty o živočíchoch, ktoré ich zaujímajú. Deti sa pustili s chuťou do práce, študovali odborné knihy, vyhľadávali informácie z internetu, zapisovali si pozorne všetky zaujímavosti a vytvorili nádherné spoločné projekty, ktoré boli veľmi poučné. Napokon si ich odprezentovali pred celou triedou a zakončili svoje práce kvízom zo sveta živočíchov.

            Mgr. Tatiana Lehocká 

          • Naše motýle

          • Jednou zo zaujímavých tém v Prirodovede vo štvrtom ročníku je Úplná a neúplná premena hmyzu. Z hľadiska pochopenia učiva nám bolo umožnené "vychovať" si vlastné motýle v triede. Bolo to veľmi fascinujúce, keď sme mohli každý deň sledovať, ako sa z malej húsenice vytvorila kukla a z kukly sa dostal von krásny motýľ - babôčka bodliaková. Žiaci im dokonca dali aj mená - Sosáčik, Letko a Kuklička. Nakoniec sme ich vypustili v Medickej záhrade, kde našli naše motýle svoj domov.

          • ZÁPIS DO PRVÉHO ROČNÍKA

          • V dňoch 20. a 21. apríla 2018 prebehol na našej škole zápis do prvého 

            ročníka. Navštívilo nás 108 detí. Takmer všetci zvládli svoj prvý dôležitý krok bez 

            rodičov. Odpovedali na mnohé zvedavé otázky pedagógov. Deti boli smelé, múdre, 

            všetečné a určite spokojné so svojimi výkonmi, Boli obdarované darčekmi a spokoj-

            né odchádzali domov, Tešíme sa na nových prváčikov.