• Zábavno - súťažné dopoludnie
          • Zábavno - súťažné dopoludnie

          • Aj naša škola  dňa 1. 6. 2018 oslávila Deň detí  zábavnými športovými aktivitami. Žiaci si zmerali sily individuálne i v tímoch. Víťazom sa stal každý zúčastnený, lebo nikto neodišiel bez ceny.

            Za vydarené športové dopoludnie sa podpísalo vedenie školy i pedagogickí pracovníci. Naše poďakovanie patrí taktiež Rade rodičov, ktorí nás finančne podporili.

        • Školský výlet v Kolárove
          • Školský výlet v Kolárove

          • Dňa 6. júna sa žiaci štvrtých ročníkov vybrali na školský výlet do Kolárova, kde navštívili veľmi zaujímavé miesto - vodný plávajúci mlyn. Priamo v mlyne je zriadené Múzeum vodného mlynárstva. Lodný mlyn je zaradený medzi národné kultúrne pamiatky Slovenska. Je umiestnený do veľmi pekného prostredia riečneho ramena Malého Dunaja v kraji lužných lesov južného Slovenka. Okrem nových poznatkov a informácií, ktoré sa deti dozvedeli z prednášky sa zregenerovali a zrelaxovali v krásnom prostredí prostredníctvom pohybových hier, naháňačiek, schovávačiek, či futbalu. Počasie nám prialo až do samého konca výletu a domov sme sa vracali s novými nezabudnuteľnými zážitkami, ktoré nám zostanú v pamäti.

        • 2. miesto s MASKOTOM VICTOUR 2018
          • 2. miesto s MASKOTOM VICTOUR 2018

          • V mesiaci máj sa žiaci I. stupňa zapojili do druhého ročníka súťaže "Nakresli maskota a poď s nami do tábora", pod záštitou spoločnosti Victour, ktorá je organizátorom detských táborov. Cieľom súťaže bolo nakresliť maskota pre rok 2018. Tretiačka Nataša Tatiana Š. sa svojím výtvarným stvárnením maskota predstave porotcov priblížila získala krásne 2.miesto. Nataške srdečne gratulujeme a prajeme príjemný pobyt v letnom tábore s Victour.

            L.K.

          • 3.miesto v súťaži BUDÚCNOSŤ SVETA 2018

          • V tomto školskom roku sa žiaci  I. stupňa zapojili do 3. ročníka výtvarnej súťaže BUDÚCNOSŤ SVETA, v ktorej naša tretiačka Ema K. s výtvarnou prácou „Ekologické myslenie“ získala 3.miesto v kategórii I. stupeň ZŠ. Témy, ktoré v súťaži dominovali, boli ochrana prírody, recyklácia, využitie moderných technológií a zabránenie znečisťovaniu ovzduší. Odborná porota pri voľbe víťazov prihliadala na výtvarnú stránku, súvis s témou životného prostredia a inovativne spracovanie diela. Spomedzi všetkých registrovaných diel, organizátori vybrali tie najkrajšie, najpútavejšie a najoriginálnejšie, ktoré budú naďalej vystavovať. Medzi TOP VYBRANÉ DIELA sa dostali práce Emy K. a Stelly D. z tretieho ročníka, Michaely J. a Anny N. zo štvrtého ročníka. Dievčatám gratulujeme a prajeme veľa úspechov aj v ďalších ročníkoch súťaže.

            L.K.

          • Letná prázdninová činnosť

          • Milí rodičia, 
            pozrite si prehľad platieb za stravu na LPČ. V prípade, ak má žiak preplatok, neplatí stravné. Ostatní môžete uhradiť stravné aj v hotovosti u pani Šillovej.

            Ďakujeme za spoluprácu. 

            Stravné LPČ

          • Spoločná grilovačka rodičov a detí na Partizánskej lúke – 2. B

          • Sú krásne dni a nás to ťahá aj do prírody. V nedeľu 27.5. sme sa stretli na Partizánskej lúke, aby sme strávili pekný deň pri grilovačke, hrách a príjemných rozhovoroch.

            Každý niečo doniesol, napiekli sa koláče. Deti mali svoje hry. Boli fascinované prírodou, vodou. Hľadali sa žubrienky, pekné kamienky. Niekedy sme hľadali aj my deti, keď sa rozliezali po lese.

            Čas nám rýchlo plynul. Zaspomínali sme v rozhovoroch na naše detstvo a staré časy. Takto sme sa poznali ináč, ako pri stretnutí v škole.

            Všetko sa zjedlo a my sme odchádzali zadymení, ale spokojní. Ďakujem rodine pani JURČOVEJ a za to, že prišli skôr, aby obsadili miesto. Tak zase o rok.

            Dáška Hycláková

             


             

        • Ocenenie v súťaži DEŇ ZEME s NATUR-PACKom
          • Ocenenie v súťaži DEŇ ZEME s NATUR-PACKom

          • Pri príležitosti Dňa Zeme vyhlásila organizácia NATUR-PACK 3. ročník kreatívnej súťaže pre základné školy s názvom "Deň Zeme s NATUR-PACKom 2018", do ktorej sa zapojili aj naši žiaci I.stupňa. Cieľom bolo zamyslieť sa nad predchádzaním vzniku odpadov, triedením a recykláciou. Ocenenie za výtvarno-umelecké prevedenie témy získala tretiačka Zinka B., ktorej srdečne blahoželáme.

            L.K.

        • Spoznávame svoje mesto
          • Spoznávame svoje mesto

          • V stredu 23. mája 2018, žiaci tretieho ročníka zažili netradičné vyučovanie  vlastivedy formou exkurzie. Vláčik – Blaváčik ich previezol ulicami starého mesta až na Bratislavský hrad. Celou cestou im pani sprievodkyňa rozprávala o histórii hlavného mesta.  

          • Pikopretek

          • Vo štvrtok 10. mája sa štvorčlenné tímy piatakov, šiestakov, siedmakov a ôsmakov zúčastnili matematicko-športovej súťaže Pikopretek, ktorá sa konala na Železnej studničke. Deti museli zdolávať náročný terén pri hľadaní jednotlivých stanovíšť. Vyskúšali si, aká je dôležitá spolupráca v skupine a popasovali sa s rôznymi logickými i zábavnými úlohami.


            Všetky tímy sa umiestnili na krásnych pozíciách: piataci – 7. miesto, šiestaci – 15. miesto, siedmaci – 8.miesto. Najlepšie skončili naši ôsmaci, a to na 6. mieste. Deťom gratulujeme k výkonom a už teraz sa tešíme na ďalší ročník Pikopreteku.


                                                                                                                                                               Jana Florianová

          • JEJ VELIČENSTVO STOLIČKA

          • JEJ VELIČENSTVO STOLIČKA

             

                        V týchto dňoch si môžete pozrieť v Bibiane zaujímavú interaktívnu výstavu V hlavnej úlohe stolička. Ako názov napovedá, týka sa stoličky.

                        Stolička je predmet každodennej potreby človeka. Na výstave sa presvedčíte, že nie je len obyčajným kusom nábytku, ale i predmetom čarovania. Okrem svojej pôvodnej funkcie – slúži na sedenie – sa môžeme s ňou aj hrať. Vyskúšate si, že je to predmet, ktorý sa dá meniť, skladať, rozkladať, obliekať, vyzliekať, priraďovať, dotvárať a spájať.

                        Hneď v prvej miestnosti vás zaujmú tonetky zo Slovenského múzea dizajnu v Bratislave. Tonetka je najznámejšia stolička všetkých čias. Navrhol ju už pred 150 rokmi Michael Thonet a vyrába sa dodnes. História výroby týchto stoličiek siaha aj na Slovensko. V roku 1869 založili Thonetovci jednu zo svojich fabrík vo Veľkých Uherciach neďaleko Partizánskeho. Fungovala do roku 1924. Thonetovci sa zaslúžili o rozmach obce a vo fabrike sa vyrobilo 1,8 milióna slávnych stoličiek z bukového dreva. Zašlú slávu výroby svetoznámych stoličiek na Slovensku dodnes pripomínajú rodinná vila, robotnícky dom a pomník Thonetovej dcéry Suzzi, ktorá tragicky zahynula po páde z koňa.

                        Stoličky zaujali aj slávnych maliarov, ktorí ich zvečnili na svojich obrazoch. Tu sa stretnete s prvou úlohou – uhádnete, ktorá stolička patrí šašovi, lekárovi, majstrovi a pani učiteľke?

                        Stolička nie je len na sedenie. Keď na ňu natiahneme plášť, zmení sa na sporák, priestor na náradie, jedenie, ale i na záhradnú či kozmetickú stoličku. Videli ste už niekedy oblečené stoličky? A stoličky s menami? Ak nie, tu ich nájdete. Môžete ich obliecť aj obuť na módnu prehliadku, ešte vám na móle aj zatlieskajú! Tu ich máme – Pavlína Plastová, Dorota Drevená, Karolína Koženková, Tamara Textilná, Klára Kovová, Petra Prútená.

                        V stoličkovej ZOO si vytvoríte stoličkové zvieratká a zahráte sa s nimi. Je tu aj jedna kuriozita. Stoličkovník, čiže pyramída zo stoličiek alebo, ak chcete, stoličkový strom. Radi sa hojdáte? Poslúžte si – drevená hojdacia stolička čaká práve na vás.

                        Ak ste už zabudli, ako kedysi vyzerali stoličky v kine, buďte bez obáv. V Bibiane nájdete aj kráľovnú stoličiek – trón. Sedenie na ňom si vyskúšali všetky deti. V poslednej miestnosti na vás čaká pexeso s bláznivými stoličkami: stolička v tvare ľudských nôh, drevený klát ako stolička, stolička-vešiak, „zdeformované“ stoličky, vankúšikové stoličky, stolička v tvare ľudskej ruky, stolička-knižnica pre knihomoľov.

                        Na výstave V hlavnej úlohe stolička je sa na čo pozerať. Všade, kde sa pozriete, sú stoličky – drevené, plastové, kovové, textilné, pletené z prútia, ba aj rybárske. Veľmi sa nám páčili šamlíky – malé drevené krásne maľované stoličky pre  deti. Deti VIII. oddelenia ŠKD (4. B), ktoré navštívili výstavu 19. apríla, tento výraz ani nepoznali. Originálne stoličky vytvorili študenti zo Školy úžitkového výtvarníctva v Bratislave.

                        Keby ste náhodou mali pocit, že vám chýba stolička, jednu určite máte. Ak ste tipovali tú, ktorá je objektom záujmu vášho zubného lekára, je to správne. Aj to je stolička.

                        Stolička prešla od svojho vynájdenia po dnešok mnohými premenami. Jedno sa však nezmenilo. V našich príbytkoch bude mať vždy svoje nezastupiteľné miesto. Výstavu V hlavnej úlohe stolička si môžete pozrieť v Bibiane do 2. septembra 2018. Jej autorky Katarína Kosánová, Lucia Lizáková, Alena Bindzárová a Katarína Hubová pre vás pripravili pestrý stoličkový koktajl.

             

            Marcela Duchková

            ZŠ s MŠ M. R. Štefánika  na Grosslingovej ulici
             

        • Žiadosť o prijatie do ŠKD
          • Žiadosť o prijatie do ŠKD

          • VÁŽENÍ RODIČIA,

            ak máte záujem, aby vaše dieťa navštevovalo školský klub detí v školskom roku 2018/2019, môžete si podať žiadosť o prijatie do ŠKD. Nájdete ju na webovej stránke školy v kolónke Školský klub detí-Informácie-Tlačivá do ŠKD. Odovzdajte ju p. vychovávateľke/p. vychovávateľovi vo svojej triede do 15. 6. 2018.

        • MDD 2018
          • MDD 2018

          • Milí rodičia, milé deti, milí priatelia školy,

             

            pri príležitosti MDD vás srdečne pozývame na 9. ročník Športového dňa rodičov a detí, ktorý sa uskutoční SOBOTU 2. júna 2018 od 9,00 hod. do cca 14,00 hod. v areáli našej Základnej školy M.R. Štefánika na Grösslingovej ulici 48. Príďte v športovom oblečení a s dobrou náladou, tradičné i netradičné súťaže, občerstvenie, pitný režim, aj ceny pre súťažiacich budú zabezpečené.

             

            Aby bolo gulášu pre všetkých, uveďte prosím v tejto návratke, koľko členov vašej rodiny sa plánuje akcie zúčastniť. Návratku poslať na emailovú adresu školy skola@zsgrosslingova.sk  do 28. mája 2018.

            Navratka MDD

          • Aj ty môžeš byť ako Milan

          • V piatok 18. mája sa na pôde našej školy uskutočnila prezentácia projektu Aj ty môžeš byť ako Milan, pod vedením pána Petra Skalníka a p. učiteľa Hlockého. Projekt sa zaoberal životom, prácou a dielom Milana Rastislava Štefánika. Pri tejto príležitosti pán Peter Skalník zapožičal našej škole súbor fotografií, ktorých autorom bol M. R. Štefánik. Žiaci II. stupňa tak mali možnosť zoznámiť sa aj s touto nie celkom známou stránkou významnej osobnosti našich dejín.

        • Získali sme 1.miesto v súťaži LESOV SR
          • Získali sme 1.miesto v súťaži LESOV SR

          • V mesiaci apríl sa naši žiaci zapojili do prvého ročníka projektu Od stromu k zošitu, ktorý vyhlásili LESY SR.Projektu sa zúčastnilo 327 škôl z rôznych kútov Slovenska. Po posúdení odbornej poroty, saspomedzi 3 425 zaslaných výtvarných prác do najužšieho výberu návrhov na obal dizajnových zošitovdostala výtvarná práca Emy Kaščákovej z 3.A triedy, ktorá aj vďaka podpore verejnosti v konečnom dôsledku získala pre školu krásne 1.miesto v I. kategórii, aktivity lesnej pedagogiky pre svoju triedu a dizajnové zošity s jej návrhom na obale. Po vyhotovení zošitov ich budú LESY SR na svoje náklady, prostredníctvom svojich odštepných závodov distribuovať do škôl.Hlavnými hodnotiacimi kritériami v posudzovaní doručených prác bola nápaditosť, originalita a grafické spracovanie témy.Cieľom tohto projektu bolo zapojiť žiakov základných škôl do procesu navrhovania dizajnových zošitov a zároveň pripomenutie dreva ako jedinečnej obnoviteľnej suroviny, ktorá sprevádza človeka po celý jeho život vo veciach bežnej potreby. Týmto projektom chceli poukázať na fakt, že práve zošity, v ktorých  každodenne žiaci listujú, sú vyrobené z dreva rastúceho v našich lesoch. Chceli zdôrazniť, že výmera našich lesov na Slovensku neustále stúpa a staré porasty nahrádzajú nové. Rovnako aj recykláciou papiera sa zabezpečuje neustály kolobeh drevnej hmoty.

            Lenka Kaščáková

          • Obvodové kolo Slávik Slovenska 2018

          • Slávik Slovenska je súťaž v ľudovom speve pre žiakov základných škôl. Vo štvrtok, 10.mája 2018 sa naši víťazi školského kola z každej kategórie zúčastnili obvodového kola speváckej súťaže v koncertnej sále Základnej umeleckej školy Miloša Ruppeldta v Bratislave. Tento deň bol úspešný pre našu deviatačku Gabrielu Vaškovú, ktorá si vyspievala 3.miesto v III.kategórii. Gabike srdečne gratulujeme a ďakujeme za reprezentáciu školy.

            Lenka Kaščáková

             

          • Vyhodnotenie 6. ročníka výtvarnej súťaže "Fantazijné zviera"

          •  Výtvarná súťaž vyhlásená SZUŠ Prokofievová 5, Bratislava, pod názvom „Fantazijné zviera“ pozná svojich výhercov. Bol to pre porotu náročný výber, pretože hodnotili 1386 prác žiakov z rôznych kútov Slovenska. Z našej školy sa pošťastilo až štyrom žiakom. Druhák Luis Campagnoli /2.B/ s kresbou Vtákopyska sa umiestnil v II.kategórii na 2.mieste. V III. kategórii sa umiestnili tri žiačky navštevujúce tretí ročník: 1.miesto získala Dorota Molnárová /3.B/ s Dúhofľakom, 2.miesto Agnes Ferancová /3.A/ s Krídľochvostom a 3.miesto Stella DanielisTrumpettou. Oceneným žiakom a ich učiteľkám srdečne blahoželáme.

             

            Lenka Kaščáková

          • TRIEDNE AKTÍVY - pozor zmena

          • Vážení rodičia,
            oznamujeme Vám, že triedne aktívy 5. - 9. ročníka sa z dôvodu odchodu žiakov do ŠvP uskutočnia 4. júna o 16,30. 

             Pre 1. - 4. ročniky je termín triednych aktívov nezmenený, uskutočnia sa podľa plánu 11.júna o 16,30.

          • Letná prázdninová činnosť

          • STRAVNÉ

            Obedy sú zabezpečené v školskej jedálni.

            Stravné si vybaví každý rodič u vedúcej kancelárie ŠJ p. Judity Šilovej. Zoznam detí, ktoré majú uhradiť platbu, príp. majú preplatok,  bude uverejnený na webovej stránke školy 1. 6. 2018.

          • PESNIČKY PRIATEĽSTVA

          • Keby ste sa opýtali detí, čo sa im vybaví v mysli pri počutí slova Japonsko, najčastejšie odpovede by asi boli: karate, kimono, suši, origami, Pokémon. Ale v Japonsku je toho oveľa viac. Je to krásna ostrovná krajina, na čele ktorej stojí cisár. Sú tam časté zemetrasenia, preto sa už malé deti v školách učia zásady správania pri zemetraseniach. Po celom svete sú známe sakury – japonské čerešne, ktoré na jar nádherne kvitnú. Sakura je japonský národný symbol. Japonská minca v hodnote 100 jenov znázorňuje kvety sakury. Fuji je nielen názov sopky, ale i výrobca fotografických filmov. Hlavné mesto Tokio je jedno z najväčších na svete. Japonci sa zdravia vzájomným uklonením.

                        O tom, že je to naozaj tak, sa 19. apríla 2018 presvedčili aj deti VIII. oddelenia ŠKD (4. B). Navštívili sme Bibianu, kde nás čakalo hudobné interaktívne podujatie Pesničky priateľstva. Viedla ho sopranistka pani Akiyo Chiba. Pani Akiyo žije v Tokiu. Je hudobnou pedagogičkou a vyučuje na klavírnej škole Yamaha. Od roku 2008 usporadúva každoročne koncertné turné po viedenských školách a materských školách, počas ktorého predstavuje poslucháčom japonské piesne. V roku 2014 navštívila prvýkrát aj Slovensko.

                        Do Bibiany si prišla s deťmi zaspievať a zatancovať. Naučila ich niekoľko japonských piesní – o autobuse, o tom, ako dedko s babkou ťahali repu, o zvieracej schovávačke, piesne o farbách, o zvieratkách a Západ slnka na rozlúčku.

                        Pri spievaní sa deti naučili aj niekoľko japonských slov. Migi je vpravo, hidari vľavo. Arigató je ďakujem, hiyoko je kuriatko. Pes sa povie inu, šteniatko koinu. Mačka je neko, mačiatko je koneko a vrana zase karasu. Červená farba znie v japončine aka, modrá ao a biela širo. Keď deti ťahali repu, naučili sa, že babka je obásan, dedko odžísan, myš nezumi. U nás robí pí, ale v Japonsku čun.

                        Sme veľmi radi, že sme mali možnosť stráviť príjemné chvíle s milou, sympatickou a usmievavou pani Akiyo. Na záver pochválila deti za dobrú výslovnosť a vyzvala ich, aby sa naučili po japonsky a prišli ju do Japonska pozrieť a zabaviť sa.

                        Arigató Akiyo-san. Sajónará! Ďakujeme, pani Akiyo a dovidenia!

                                                                                   Marcela Duchková