Projekt Óda na radosť
Úradné hodiny počas prázdnin
Úradné hodiny počas prázdnin budú v kancelárii pani tajomníčky v čase od 9:00 do 12:00 v dňoch:
4. 7. 2022,
11. 7. 2022,
18. 7. 2022,
25. 7. 2022.
Tel. číslo: 02/52 92 34 82
RODIČOM BUDÚCICH PRVÁKOV
Výlet Železná studienka 2. A a 4. B
- 28
Usmialo sa na nás Slniečko
Deti VIII. oddelenia ŠKD (4. B) poznajú časopis Slniečko od prvého ročníka. Aj tento rok si v ňom prečítali množstvo príbehov zo slovenskej literatúry, zaujímavosti z prírody, zamýšľali sa nad veselými i menej veselými životnými príbehmi. Spoznali básne i prózu slovenských autorov, vylúštili doplňovačky a odpovedali na súťažné otázky.
Posledné tohtoročné júnové číslo Slniečka ich mimoriadne potešilo. Pani šéfredaktorka Ľubica Kepštová mala šťastnú ruku pri žrebovaní. Za správnu odpoveď z 8. čísla sme vyhrali knižku, ktorú napísala Klára Jarunková. Dojímavý príbeh s názvom O psovi, ktorý mal chlapca poteší všetkých milovníkov zvieratiek. ĎAKUJEME! MD
Hmyzí hotel poskytuje ubytovanie zadarmo
30. mája 2022 navštívili deti 2. A a 4. B Stredisko environmentálnej výchovy (SEV) DROPIE. Nachádza sa na Dolnom Žitnom ostrove v lokalite obce Zemianska Olča, časť Lúky, na území nížinných samôt – tanyí.
SEV je pobytovým ekocentrom Slovenskej agentúry životného prostredia. Ocitli sme sa v srdci Chráneného vtáčieho územia Ostrovné lúky. Svoj životný priestor tu nájdu sokol červenonohý, ľabtuška poľná, strakoš kolesár a mnohé iné.
Strediskom nás sprevádzala pani Szabová. V minulosti slúžilo toto územie ako záchranná stanica dropa fúzatého. Už tu nežije. Drop potrebuje pre svoj život veľký priestor, ticho. Je to najťažší lietajúci vták v Európe. Hniezdo si stavia na poli, pasienkoch a lúkach. Jamu vystelie perím a nakladie vajíčka. Posledný drop na tomto území zahynul v roku 2010. Na Slovensku sa veľmi vzácne vyskytuje v Chránenom vtáčom území Sysľovské polia v katastri obcí Jarovce, Rusovce a Čunovo.
DROPIE je krajina močiarov a lúk. Okrem početného druhu vtákov tu žijú vodné živočíchy – žaby, raky, hady, vážky a iný hmyz. Niektoré z nich sme videli priamo v areáli v jazierku. Rastie tu aj najvyššia rastlina na Slovensku – trsť obyčajná – dorastajúca až do výšky úctyhodných troch metrov. Zhotovujú sa z nej korbáče či ohrady pre ovce. Skrýšu v nej našli motýľ Zlatoočka obyčajná aj kutavky.
Deti sa prešli po pocitovom chodníku, obdivovali nekonečný priestor na rozhľadni. Kŕmili ovce, kozy, somáriky, kone a prasiatka. Poznávali zvuky živočíchov na zvukovej tabuli, dozvedeli sa, aký význam majú hlavové vŕby pre prírodu. V hmyzom hoteli zazreli niektorých jeho obyvateľov – mravce, ucholaky, osy, včely, lienky.
Na záver nášho pobytu deti dostali úlohu – nájsť v areáli našu najväčšiu včelu samotárku. Tým najvytrvalejším sa to aj podarilo. Uprostred lúky kraľuje jej drevená, mnohonásobne zväčšená podoba. MD
113
KRÁSNE UMIESTNENIA VO VÝTVARNEJ SÚŤAŽI: FOLKLÓR
Základná umelecká škola v Raslaviciach organizovala 8. ročník celoslovenskej výtvarnej súťaže „Folklór“ venovanej tohto roku téme „Dožinky“. Deti mali za úlohu zobraziť tému žatvy, mletie obilia, dožinkové slávnosti... Naši šikovní výtvarníci opäť bodovali a obsadili v súťaži krásne umiestnenia. V II. kategórii porota ocenila prácu Tatiany M. (3.A) 1.miestom a prácu Romanky V. (3.A) 3.miestom. V III. kategórii získala Lejka D. (7.A) 1.miesto a Žofka H. (7.A) 2.miesto. Srdečne blahoželáme!
ÚSPECH V CELOSLOVENSKEJ VÝTVARNEJ SÚŤAŽI: INDICKÉ BÁJKY OČAMI SLOVENSKÝCH DETÍ
S veľkou chuťou sme sa aj tohto roku zapojili do našej obľúbenej celoslovenskej výtvarnej súťaže „Indické bájky očami slovenských detí“, ktorá bol aj tento rok vyhlásená pod záštitou veľvyslanca Indie, Jeho Excelencie Shri Vanlalhuma. Deti ilustrovali bájky ako „Tiger a láska, Zrnko ryže a Kameň“. Práce našich žiakov mimoriadne zaujali a v súťaži získali množstvo individuálnych ocenení. Emka K. (7.A) 1.miesto, Zinka B. (7.A) 2. miesto, Dianka F. (5.A) 3. miesto. Cenu poroty získala za svoju prácu Elisska D. (5.B), Žofka H. a Lejka D. (obe 7.A). Slávnostná vernisáž a oceňovanie víťazov sa uskutoční 16. septembra v Liptovskom Mikuláši. Ďakujeme za krásnu reprezentáciu školy a sme na vás veľmi pyšní!
„Slávik Slovenska 2022“ - finálové kolo
V sobotu 25. júna 2022 sa v Slovenskom rozhlase v Bratislave uskutočnilo finálové kolo 30.
ročníka celoslovenskej speváckej súťaže detí a mládeže v sólovej interpretácii ľudovej piesne
Slávik Slovenska 2022. V národnom finále sa v troch kategóriách predstavilo 24 spevákov,
ktorí vzišli z krajských kôl súťaže. Našu základnú školu reprezentovala Karolína N. zo 4.C
triedy, ktorá sa stala nositeľom čestného titulu „laureát“ Slávika Slovensko 2022 a ako jediná
súťažiaca získala významné ocenenie „DIPLOM PETRA DVORSKÉHO“, ktorý jej odovzdal
samotný garant súťaže Slávik Slovensko operný spevák Peter Dvorský so slovami, „ešte
budeme o Tebe veľa počuť Karolínka.“ Zaujímavosťou súťaže je to, že jubilejného 30.
ročníka najstaršej speváckej súťaže detí, ktorý sa konal po dvojročnej pandemickej prestávke,
zaznamenali organizátori v základných školských kolách vyše 20 000 účastníkov takmer z 2
000 základných a základných umeleckých škôl na Slovensku. Karolínke srdečne gratulujeme,
tešíme sa z jej veľkého úspechu a ďakujeme za reprezentáciu školy.
Kúzelná fyzika
2.B Hrad Devín
Do fotogalérie bol pridaný nový album 2.B Hrad Devín.
5
Naše jahôdky vyrástli
Deň detí v Medickej záhrade a v Bibiane
- Sviatok všetkých detí treba poriadne osláviť. Prvého júna 2022 poobede sa deti III. oddelenia ŠKD (2. A), V. a VI. oddelenia ŠKD (3. A, 3. B) vybrali do Medickej záhrady. Zamaškrtili si tu na letnej pochúťke – zmrzline – , aj si zašportovali. Miestny úrad Staré Mesto pripravil pre všetkých detských návštevníkov rôzne súťaže – skladali puzzle, skúšali si rovnováhu tela na Twisteri, skákali škôlku, prelievali pohár s vodou.
Deti VIII. oddelenia (4. B) sa rozhodli svoj sviatok osláviť v Bibiane. Vyrobili si vlastný originálny odznak a potešili sa sledovaním animovaných filmov. Vytvorili si svoje vlastné animované filmy o vesmírnom dobrodružstve. MD
Športový deň v školskom klube detí
- Vo štvrtok 26. mája 2022 mali deti navštevujúce ŠKD športový sviatok. Všetci, ktorí radi súťažia a overujú si svoje športové schopnosti, sa zišli na školskom dvore. Pre deti sme pripravili súťažné disciplíny s kruhmi, loptami, loptičkami, raketami. K tej poslednej potrebovali len šikovné nohy. Za účasť v súťažiach dostali deti odmenu a triedni víťazi s najvyšším počtom bodov sladkú odmenu. MD
Veľké prekvapenie v 6. A
Náš Leo spolu so svojimi spoluhráčmi vybojovali v Národnej lige - vodného póla 2. miesto.
Tento neuveriteľný výkon sa podaril mladším žiakom pod vedením p. trénera Ing. Róberta Radiča.
Srdečne blahoželáme J
VÝLET 1. A a 1. B NA HRADE ČERVENÝ KAMEŇ
Do fotogalérie bol pridaný nový album VÝLET 1. A a 1. B NA HRADE ČERVENÝ KAMEŇ.
25
O lekárni, v ktorej strašil čert
- Do lekárne chodíme vtedy, keď potrebujeme lieky. V Bratislave je však lekáreň, v ktorej lieky nekúpite. Ako to s ňou vlastne je, podujali sa zistiť deti VIII. oddelenia ŠKD (4. B). V relácii RTVS Bola raz jedna povesť si vypočuli povesť o lekárni so záhadnou históriou. A keďže je lepšie dvakrát vidieť ako raz počuť, vybrali sa na miesto, kde sa v dávnej minulosti odohral tajomný príbeh.
Istý bohatý mešťan mal krásnu dcéru Johanu. Chcel ju vydať za bohatého, ale podľa nej starého a šušlavého lekárnika. Lenže Johana ľúbila mladého herca Michala. Mladí ľudia by sa boli radi zobrali, ale otec s tým nesúhlasil. A tak Michal vymyslel strašidelný plán. Ak sa chcete dozvedieť, ako to všetko dopadlo, vypočujte si tento príbeh. Klikni tu.
Dnes už v lekárni U červeného raka nestraší čert. Nachádza sa v nej Múzeum farmácie. Je vybavená pôvodným lekárenským nábytkom. Nájdete tu kameninové, drevené, porcelánové a sklenené nádoby na uchovávanie liečiv, ktoré sa používali pred vyše 250 rokmi. Určite budete obdivovať aj kreslo jedného z majiteľov, pôvodné váhy a maľby na strope, ako aj iné časti expozície.
Keď sa rozhodnete múzeum navštíviť, dobre sa pozerajte na nohy návštevníkom, či sa náhodou medzi nimi neobjaví nejaký tvor s kopytami. Veď človek nikdy nevie... MD
Ocitli sme sa v naozajstnej záhrade rozprávok
- Do konca mája 2022 ste si mohli v Bibiane pozrieť výstavu Záhrada rozprávok. Vystavované diela boli autorskou prezentáciou ZUŠ Jána Albrechta, ktorá už viac ako 30 rokov pôsobí v bratislavskej Petržalke. Svoje práce tu prezentovali hudobný, tanečný, výtvarný, literárno-dramatický odbor a odbor audiovizuálnej a multimediálnej tvorby. Bola to skutočná pastva pre oči. Obrázky detí boli inšpirované svetom rozprávok a jarného obdobia. Návštevníci videli na stenách stopy rozprávkových bytostí. Pozerali sa na nich kúzelné kamery a obrovská morská panna.
Výstavu 11. mája obdivovali aj deti 4. B. Okrem nej sa zúčastnili aj na tvorivej dielni Dobrú chuť okolo sveta s výtvarníčkou Hedvigou Gutierrez. Z papierových ingrediencií si pripravili vlastné originálne jedlo. Niečo o tom, odkiaľ pochádzajú niektoré jedlá, už vedeli. Prekvapilo ich však, že slávny hamburger nepochádza z USA, ako napovedá názov, ale pôvod má v nemeckom meste Hamburg a preslávili ho Mongoli.
MD
Deti zo ŠKD II.B. na pamiatku ku Dňu otcov - farbený kamienok.
Všetky hravé hlavy pokope
- Premýšľali ste niekedy o tom, načo je nos? Načo máme oči, ústa a prečo máme uši? Čo znamená, keď o niekom povieme, že má dubovú alebo zadebnenú hlavu? Mali ste niekedy chrobáka v hlave alebo hlavu v oblakoch? Prečo nám nos a uši rastú celý život a oči nie?
Ak ste si položili aspoň niektorú z týchto otázok, potom vás určite zaujme výstava Hravá hlava, ktorú si môžete pozrieť v BIBIANE do 11. 9. 2022. Autorky výstavy Katarína Kosánová, Barbora Peuch a Valéria Marákyová sa pri nej inšpirovali knihou českých autorov Davida Böhma a Ondřeja Buddeusa Hlava v hlavě. Kniha i výstava sú venované všetkým, ktorí majú vlastnú hlavu.
Výstavu Hravá hlava 11. mája navštívili aj deti 4. B. Ako prvé ich upútala asi najväčšia hlava, akú kedy videli. Ak chce detektív vypátrať zločinca, potrebuje svedka, ktorý mu opíše jeho výzor. Deti sa zahrali na detektíva a svedka. Pomocou šablón vytvorili identikit čiže portrét človeka, ktorého hľadá polícia.
V ďalšej miestnosti im zrkadlo prezradilo, ako vyzerá ich tvár s rôznymi grimasami. Okrúhly stôl poskytol výber hláv od výmyslu sveta – rozprávkové, hračkárske, umelecké... Stačilo roztočiť kruh a vyhľadať konkrétnu hlavu na obrázkoch. Bolo ich naozaj dosť a boli rôzne – hlava sochy, hlava v podobe žiarovky, hlava robota, kameň ako hlava, hlavy z tekvice, benátska karnevalová maska a mnohé iné.
V ateliéri si deti mohli vyskúšať, ako sa kreslí hlava na rôzne spôsoby – podľa odrazu v zrkadle, spamäti, so zatvorenými očami alebo naopak.
V obci Gebuľová sme objavili zvláštny domček – ako inak, s hlavami. Kombináciou častí hlavy mohli deti poskladať rôzne, aj nezmyselné hlavy. Nenápadný domček ukrýval v sebe zaujímavé odpovede na mnohé otázky. Napríklad, ako vzniká nápad, prečo má niekto nápadov veľa a niekto málo, aká je hmotnosť hlavy alebo koľko váži mozog.
Podľa Ondřeja Buddeusa človek je schopný zapamätať si milión rôznych zážitkov. Na otázku, prečo je hlava guľatá pohotovo odpovedal francúzsky maliar Francis Picabia. Tvrdil, že hlava je guľatá preto, aby myšlienky mohli meniť smer.
Osemdesiat percent všetkých informácií získavame zrakom. Tak si nenechajte túto jedinečnú výstavu ujsť. A keby ste mali pocit, že sa vám z toho všetkého zakrúti hlava, nevešajte hlavu! Aj keby na výstave bola hlava na hlave, niečo sa vám ujde. Veď po toľkých informáciách zo všetkých strán vás okolie nepochybne obdarí komplimentom: „To je ale hlavička!“
MD