• Vianoce v 1.B

      25.01.2019 11:19
    • STRAŠIDLENIE V MÚZEU

      25.01.2019 11:07

      Prírodovedné múzeum SNM v Bratislave usporiadalo výtvarnú súťaž na tému Jeseň v meste. Účastníci vyjadrili danú tému ľubovoľnou technikou. Na súťaži sa zúčastnili aj deti II. oddelenia ŠKD (1. B). Porotu oslovili práce štyroch detí – Esterky, Carlottky, Nelky a Erin. Za odmenu strávili večer v múzeu. Podujatie Strašidlenie v múzeu sa konalo 13. decembra 2018. V zhasnutých priestoroch múzea na nich striehli strašidlá, ktoré pre nich pripravili zaujímavý program. Jedinou pomôckou detí boli čelovky. V skupinkách riešili rôzne úlohy. Kto má rád hádanky, mal vyhraté. V jaskyni hľadali zázračný kameň, v pirátskej truhlici ukrytý poklad, na inom stanovišti správne slovo. Museli vedieť, čo je a čo nie je rastlina, poskladať papierovú kostru a zoznámili sa s vysávačom Viktorom. Odmenou pre ne boli ceny – spoločenská hra, plyšová hračka, DVD rozprávka, tričko. Ale to hlavné je, že sa dozvedeli zaujímavosti o prírode a dobre sa zabavili.

                                                                 Marcela Duchková


    • ČO BY BOLO, KEBY...

      25.01.2019 11:02

      Keď v roku 1958 belgický kresliar komiksov Pierre Culliford známy ako PEYO vymyslel modré kreslené postavičky s bielymi čiapočkami, netušil, čo spôsobil. Kto by si bol vtedy pomyslel, akého významného životného jubilea sa dožijú. Keby sa to stalo u nás, možno by už boli na dôchodku, ale zatiaľ to nehrozí. Ani sa nám nechce veriť, že šmolkovia už majú šesťdesiat rokov.

                  O šmolkoch, ale aj iných kreslených hrdinoch animovaných filmov sa v utorok 27. novembra 2018 prišla porozprávať do 1. B redaktorka RTVS Rozália Vlasková. Deti jej vyrozprávali svoje skúsenosti s kreslenými rozprávkami. Zamýšľali sa nad tým, ako by vyzeral nakreslený svet, čo by doň nakreslili a čo by z neho vygumovali. Pani redaktorka si všetky odpovede starostlivo zaznamenala a zhrnula do relácie Čo by bolo, keby... sme boli nakreslení? Ak sa chcete dozvedieť, čím by deti chceli byť, keby boli nakreslené, vypočujte si ich výpovede v rovnomennej relácii v internetovom rádiu JUNIOR.

                                                                 Marcela Duchková

      https://junior.rtvs.sk/archiv-relacii/183711/co-by-bolo-keby-sme-boli-nakresleni


    • BON JE MISKA A SAI JE RASTLINA

      25.01.2019 10:57

      Umenie bonsajov patrí k prastarým tradíciám japonskej kultúry. Vzniklo v starovekej Číne, ale Japonci ho zdokonalili. Bonsajové dreviny priniesli do Japonska budhistickí mnísi. Pestovali sa len na cisárskom dvore a v budhistických kláštoroch. Do Európy sa umenie šľachtenia bonsajov dostalo koncom 18. a začiatkom 19. storočia. Prvé krajiny, ktoré sa začali zaujímať o ich kultivovanie, boli Francúzsko a Anglicko. V týchto krajinách sa uskutočnili aj prvé výstavy bonsajov. Japonci umenie pestovania bonsajov zjednodušili a výrazne prepracovali, zdokonalili ako umelecké, tak pestovateľské aspekty.

                  Deti II. oddelenia ŠKD (1. B) sa chceli o tomto druhu umenia dozvedieť viac. Preto sa vo štvrtok 22. novembra 2018 vybrali na tvorivú dielňu do Bibiany. V pracovnej miestnosti na nich čakali mladé tuje vysoké 1 meter. Keby sme ich zasadili do záhrady, o niekoľko rokov by z nich vyrástli niekoľko metrov vysoké krásavice. Lenže to sme im nechceli dopriať. Počas tvorivej dielne sa zmenili na bonsaje, čiže malé stromčeky v miske.

                  Tvorivou dielňou nás sprevádzal naslovovzatý odborník bonsajista Ján Ludík. Deti pracovali presne podľa jeho pokynov. Čo poviete, vydarili sa nám?

       Marcela Duchková