• Medická záhrada opeknela

16.04.2019 10:45

Končiaca sa zima a začínajúca sa jar sa hrajú na schovávačku. Striedavo sa raz jedna, potom druhá objaví a skryje. Prejavom ich hry sú rozkvitnuté magnólie v Medickej záhrade. Tento rok sa im otvorili puky veľmi skoro, už koncom marca. Nič však neubrali na ich kráse. Škoda, že sa nimi môžeme pokochať tak krátko. Pri slnečnom počasí vydrží ich nádhera len niekoľko dní.

• Stavali sme zábrany pre migrujúce žabky... aj sme ich prenášali

11.04.2019 12:03

V sobotu 16. marca 2019 sa pod Červeným mostom stretli milovníci žabiek. Základná organizácia Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Miniopterus usporiadala po 34.-krát akciu Pomoc ropuchám pri jarných migráciách na Železnej studničke. Už tradične sme sa na nej zúčastnili aj my.

Prognóza počasia na sobotu neveštila nič dobré. Aj sa naplnila. Bolo chladno, veterno a daždivo. Pani zima vysielala posledné varovné signály svojho vládnutia. Počasie skôr pripomínalo akúsi odrodu zimy a jesene. Ale pučiace stromy, rozkvitnuté kvety a najmä neutíchajúci spev vtákov dávali tušiť, že jar je čochvíľa tu.

Tí, ktorí si v sobotu ráno privstali a pohodlie teplého domova s vidinou leňošenia a sledovania televízie vymenili za motyky a kladivá, neoľutovali. Dokončili sme zábrany pri prvom rybníku a postavili nové pri Klepáči. Odmenou pre nás bol pohľad na stojace kolíky s fóliou, ktorá bola poslednou prekážkou každoročnej púte žabiek z lesa do rybníka.

V piatok ráno 22. marca 2019 sme sa s vedrami a plní očakávania vybrali na Železnú studničku. Niektoré žabky čakali pri zábranách, iné sa schovávali pod lístím, kde ich zohrievali teplé slnečné lúče. V priebehu krásneho slnečného dopoludnia sme našli a preniesli do rybníka 69 samčekov ropúch a 1 skokana, 11 párov ropúch, 1 pár skokanov a 1 ropušiu samičku, spolu 95 žabiek.

Marcela D., Zuzka K. a deti 1. B a 5. B

• Čítam, čítaš, čítame

11.04.2019 11:47

V Staromestskej knižnici sa v tomto školskom roku uskutočnil 14. ročník čitateľskej súťaže pre deti a mládež Čítam, čítaš, čítame. Súťaž trvala od 1. 10. 2018 do 28. 2. 2019. Deti z našej školy navštevujú pobočku SK na Karadžičovej ulici. Vo štvrtok 7. marca 2019 riaditeľka Staromestskej knižnice PhDr. Judita Kopáčiková odovzdala diplomy víťazom v pobočke na Blumentálskej ulici a absolútnym víťazom v jednotlivých kategóriách za všetky pobočky SK. Veľmi nás teší, že aj naša škola má v tejto súťaži svojich víťazov. Tu sú výsledky:

I. KATEGÓRIA

43 bodov

3. Matúš V., 5. C

15 bodov

Celkové hodnotenie za celú knižnicu:

I. KATEGÓRIA

3. Marián M.

68 bodov,

Blumentálska

Podrobné informácie o kategóriách a podmienkach súťaže nájdete na webovej stránke www.starlib.sk.

V piatok 29. marca 2019 zažili v priestoroch pobočky na Blumentálskej ulici NOC S ANDERSENOM Adam P. z 5. B a Oliver H. z 3. A. Fotografie z podujatia si môžete pozrieť na www.starlib.sk

Víťazom a zanieteným čitateľom srdečne gratulujeme!

• Sviatok nemých učiteľov

28.03.2019 12:00

Marec je mesiac knihy. V tomto mesiaci si akosi viac uvedomujeme význam kníh. V knižnici a na školách si sviatok kníh pripomíname viacerými aktivitami. Napríklad zábudlivcom sa odpúšťajú pokuty za oneskorené odovzdanie kníh, čitatelia sa môžu bezplatne zapísať do knižníc, usporadúvajú sa besedy so spisovateľmi a tvorcami kníh, konajú sa diskusie o knihách.

V našej škole sme oslávili tento sviatok 13. marca 2019 výmennou burzou kníh. Kto priniesol knihu, mohol získať výmenou inú.

Knihy nás viacnásobne  obohacujú. Sme múdrejší, ich čítaním získavame nové poznatky a vedomosti. Zdokonaľujeme si gramatiku a techniku čítania. A napokon, sú naši spoločníci v smútku i radosti. Azda najvýstižnejšie to povedal už pred vyše osemnástimi storočiami rímsky spisovateľ Aulus Gellius: „KNIHY SÚ NEMÍ UČITELIA.“