• Učenec s veľmi dlhým menom

   Učenec s veľmi dlhým menom

   21.05.2024 12:49
   V 428. časti relácie Bola raz jedna povesť, ktorú vysiela Slovenský rozhlas každú nedeľu ráno, si deti VI. oddelenia ŠKD (2. C) vypočuli príbeh o návšteve zázračného lekára Paracelsa vo Viedni v roku 1538. Lekár, filozof a alchymista, ktorého celé meno je Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus von Hohenheim, pochádzal zo Švajčiarska. Počas svojho života pochodil mnohé európske mestá a v roku 1537 navštívil Bratislavu. Svedčí o tom pamätná tabuľa na priečelí Primaciálneho paláca. Vo štvrtok 25. apríla 2024 sme sa vydali na Primaciálne námestie, aby sme sa o tom presvedčili. Tu je dôkaz. (M.D.)
  • Svet je čiernobiely aj pestrofarebný

   Svet je čiernobiely aj pestrofarebný

   21.05.2024 12:41
   Viete, ako vzniká čierna farba? Čo sú mimikry? Ako vplývajú farby na človeka, zvieratá a rastliny? Ako vzniká dúha? Majú vône farbu? Na tieto a mnohé iné otázky nájdete odpovede na výstave Laboratórium farieb v Bibiane. Vo štvrtok 18. apríla ju navštívili aj deti VI. oddelenia ŠKD (2. C). Ľudia od nepamäti vnímali farby. Skrášľujú si nimi príbytky, odev, rôzne predmety. Farebne vnímajú vône i hudbu. V prírode nájdeme všetky odtiene farieb, najrozšírenejšia je zelená. Malý farebný zázrak sú mimikry. Je to schopnosť niektorých živočíchov chrániť sa tak, že sa prispôsobia svojmu okoliu farbou kože alebo srsti, prípadne tvarom tela. Isaac Newton bol nielen anglický fyzik a matematik, ale venoval sa aj optike. Ako prvý identifikoval farby dúhy. Jednotlivé miestnosti boli venované trom základným farbám – žltej, červenej a modrej. Na výstave si deti vyskúšali, akú farbu majú vône, oddýchli si v zelenom svete prírody. V modeli srdca nadživotnej veľkosti naplno vnímali jeho pravidelné búšenie. Pomocou špagátika rozhýbali vodnú hladinu a pozorovali jej odraz na strope. Hádali, koľko odtieňov má obrázok mora – od bielej cez svetlomodrú až po tmavomodrú farbu. V tvorivej dielni s názvom Mimikry vytvorili obrázok, v ktorom sa ukrýva niekoľko chameleónov. Chameleón mení farbu podľa prostredia, v ktorom sa nachádza. Nájdete ich všetky? (M.D.)
  • Pažítkový deň

   Pažítkový deň

   02.05.2024 09:03

   Od 22. apríla až do 26. apríla sa v ŠKD konal už tretí ročník obľúbenej akcie – pažítkový deň. O pažítku v triedach sa deti od prvého až po štvrtý ročník zodpovedne starali, polievali, sledovali jej rast už od semiačka a napäto čakali na moment, keď nastane vhodný čas naplniť si brušká. A veru, vlastnoručne vypestovaná pažítka s čerstvým pečivom a maslom či nátierkou chutila priam výborne. Pažítku sme si v triedach nechali a aj ďalej sa o ňu budeme zodpovedne starať!  (S.P.)

  • Knihoplavci - ŠKD 2.A

   Knihoplavci - ŠKD 2.A

   30.04.2024 15:16
   Vo štvrtok 25.4.2024 deti zo školského klubu 2.A "preplávali" cez umelecky čítané japonské rozprávky na veľmi peknej aj súťažnej aktivite Mestskej knižnice pod názvom Knihoplavci. Naše deti súťažili vo vedomostiach o Japonsku s inými zúčastnenými školami a umiestnili sa na peknom 1.mieste za čo im úprimne blahoželáme. (J.D.)  
  • Učíme sa zážitkovo - Keramika 3.B

   Učíme sa zážitkovo - Keramika 3.B

   15.04.2024 12:11
   S deťmi z 3.B sme sa v rámci ŠKD vybrali na návštevu ateliéru Ladon, kde sme si mohli vyskúšať prácu s hlinou. Vytvárali sme misky v tvare zeleniny, ovocia alebo obľúbeného jedla. Deti sa tak ponorili do procesu tvorby, pri ktorom sa príjemne uvoľnili ale aj zabavili so svojimi kamarátmi. O pár dní sa výrobky vypália v keramickej peci a my si ich odnesieme domov ako milú spomienku. (Lucia K.)