• Športovo-zábavné hry k MDD

     • K oslave všetkými obľúbeného Medzinárodného dňa detí vždy patria momenty plné radosti a zábavy. V ŠKD to platí minimálne dvojnásobne! Pani vychovávateľky a vychovávatelia si pre deti vo všetkých oddeleniach pripravili až desať rôznych stanovíšť. Niekde sa skákalo v mechu, inde sa zase hádzalo – do kruhu, do basketbalového koša. Nezabudlo sa ani na člnkový beh alebo držanie balansovanie so stolnotenisovou loptičkou! Okolo 200 detí, ktoré sa nášho športovo-zábavného popoludnia zúčastnili, dostali sladkú odmenu od našej Rady rodičov – zdravú tyčinku! Všetci, ktorí sa pre rôzne dôvody zúčastniť nemohli, si v menšej podobe športový deň pripomenuli po návrate do klubu detí. A samozrejme, na sladkú odmenu sa nezabudlo. Už teraz sa všetci tešíme na ďalší ročník. (S.P.)

       

     • Sladko-vodný výlet druhákov

     • Žiaci 2. B a 2. C sa v stredu 5. júna 2024 zúčastnili na výlete. Navštívili Včelársku paseku v Kráľovej pri Senci a vodný mlyn v Jelke. Včelárske múzeum oslávi na budúci rok 50 rokov svojej existencie. Deti si vypočuli pútavé rozprávanie o živote včiel. Včielky majú chĺpky na celom povrchu tela, aj na očiach. Zbierajú na ne peľ. Na jeden kilogram medu potrebuje včielka navštíviť 3 – 5 miliónov kvetov. Je verná jednému kvetu. Schopnosti včiel sa využívajú aj na vyhľadávanie drog alebo mín. Včelí jed je liečivý. Používa sa pri výrobe liekov, na liečbu rakoviny. Najväčšími nepriateľmi včiel sú človek a včela z cudzieho úľa. Zo živočíchov sú to napríklad mravce, veverička, kuna, líška, lasica. Včelárik zlatý skonzumuje denne 500 včiel. Na záver našej návštevy sme ochutnali skorý letný, agátový a slnečnicový med. Vodný mlyn v Jelke má 180 rokov. Používal sa na mletie bielej i celozrnnej múky. V areáli mlyna sme si pozreli aj stroje a nástroje, ktoré sa kedysi používali v mlynoch. Na záver sme sa pohrali na lúke pri Malom Dunaji.  (M.D.)

     • Mesiačik, Rolko, Lilik, Frko, Chochlík, Zizi, Gogonul a tí druhí

     • Kto by nepoznal jednu z najznámejších rozprávok o Snehulienke a siedmich trpaslíkoch? Pamätáte si ešte ich mená? Ak nie, to nič. Veď v každej rozprávke sú iné. V aprílovom čísle časopisu Slniečko sa deti VI. oddelenia ŠKD (2. C) mohli zapojiť do súťaže. Mali vymyslieť mená pre siedmich trpaslíkov a mohli ich aj nakresliť. Emmka, Katka, Tomáško, Alicka, Stelka, Adamko a Vivien sa pustili do vymýšľania mien. Všetky boli originálne. Veď posúďte: Crko, Prcko, Puntík, Loki, Jobofus, Aloen, Papík, Mano, Roland, Adam, Svalouš, Klobúčnik. Redaktorov Slniečka najviac oslovili tie, ktoré vymyslela Alicka, a nepochybne zabodovala aj jej kresba. Výhra v podobe peknej knižky dorazila nedávno. Autorka Zuzana Štelbaská ju nazvala Nech už mám desať! a Alicku aj nás veľmi potešila. (M.D.)

     • Anketa o najkrajšiu poštovú známku 2023

     • Zväz slovenských filatelistov v spolupráci so Slovenskou poštou a filatelistickým portálom každoročne vyhlasujú verejnú anketu o najkrajšiu slovenskú poštovú známku vydanú v uplynulom roku. Tento rok sa zapojili do ankety aj deti VI. oddelenia ŠKD (2.C). Starostlivo vyberali a dali svoj hlas známkam, ktoré považujú za najkrajšie. (M.D.)

     • Výprava 4.A

     • Po výdatných dažďoch nám konečne prialo počasie, a tak sme sa mohli (my žiaci 4.A) vybrať na výlet na prehliadku vojenského bunkra v Petržalke spojenú s opekačkou. Privítal nás veliteľ bunkra,  vyskúšali sme si vojenský nástup, vztýčili sme našu vlajku a pozreli sme si, ako to vyzeralo v bunkroch počas vojen. Presvedčili sme sa, že podmienky vojakov boli naozaj veľmi náročné. Naše postele sú určite mäkšie ako ich, naša strava je zdravšia a výdatnejšia ako ich, máme pri sebe svoju rodinu a oni nemali, môžeme sa v pokoji osprchovať, oni nemohli, o toalete ani nehovoriac... Pán veliteľ nám pútavo porozprával o ťažkom živote vojakov... Uctili sme si na cintoríne pamiatku vojakov z 1. sv. vojny a potom nás čakala fantastická opekačka. Prehliadka nás tak „vyčerpala“, že sme zjedli úplne všetky špekačky.

      A čo bolo na tomto dni najdôležitejšie? Uvedomiť si, že mier je jedna z najdôležitejších vecí v našich životoch, a keď je to len trochu možné, venujme tichú spomienku tým, ktorí nám ho  zabezpečili.

                                                                                                                                                             Mgr. Z. Kubíková

     • Včelia záhrada v Smoleniciach

     • Cieľom výletu detí III.A a IV.A bola tento rok Včelia záhrada v Smoleniciach. Aj keď nám počasie veľmi neprialo, mali sme možnosť zoznámiť sa so životom včiel a dozvedieť sa o tom, aké sú včely pre našu existenciu dôležité. Prešli sme sa po Včelej záhrade a na jednotlivých zastávkach sme sa dozvedeli množstvo zaujímavých informácií. Od histórie stavby úľov, cez ukážku života včiel v úli, dozvedeli sme sa na čo včelári používajú dymák, akú funkciu majú v úli robotnice, kráľovná a trúdy, a aj to, že včely majú svoj vlastný dorozumievací jazyk...

      Čerešničkou na torte bola ochutnávka rôznych druhov medu a môžeme konštatovať, že boli naozaj výborné... mňam...!

      A viete, že...

      ...počas jednej cesty z úľa včielka navštívi 50-100 kvetov?

      ...kráľovná sa dožíva až 5 rokov a znáša 2500 vajíčok denne?

      ...na jednu čajovú lyžičku medu musí pracovať 12 včiel celý život?

      ...včelí plást sa považuje za inžiniersky zázrak s výnimočnými vlastnosťami?

      Z výrokov detí:

      “Zistila som, že bez včiel by svet, ako ho poznáme, neexistoval”

      “Ja som prvýkrát videl včely naživo v úli, nevedel som, že komunikujú..”

      “Odhalili sme tam včelí tanec a kopu iného”

      “Dozvedela som sa, že robotnice nikdy nespia…”

      Najviac sa mi páčil: …film o včelách….ochutnávka troch medov….vyrábanie sviečok….sochy….včely za sklom….”

       

                                                                                                                                            p. uč. Staudtová a Kubíková

     • ZLATÝ SLÁVIK Slovenska 2024

     • 27. júna 2024 sa Karolína N. /6.C/ zúčastnila národného finálového kola speváckej súťaže Slávik Slovenska, ktoré sa konalo v koncertom štúdiu Slovenského rozhlasu v Bratislave. Karolínka si v II. kategórii vyspievala úžasné 1. miesto a získala ZLATÉHO SLÁVIKA 2024.

      Spevácka súťaž Slávik Slovenska je prísne postupová od svojich začiatkov. Začína sa každoročne vo februári triednymi, školskými, okresnými a napokon krajskými kolami. Z víťazov krajských kôl sa potom sformuje 24-členná finálová zostava, ktorú reprezentujú víťazi troch kategórií zo všetkých krajov Slovenska. Tí sa potom v národnom finálovom kole uchádzajú o najvyššie méty: zlatých, strieborných a bronzových Slávikov Slovenska. Karolínke a jej najbližším srdečne gratulujeme a ďakujeme za mimoriadne úspešnú reprezentáciu školy.

     • 1. miesto - pohár starostu MČ Staré Mesto

     • Dňa 26. júna 2024 sa výber chlapcov 8. a 9. ročníka zúčastnil turnaja staromestských škôl v malom futbale žiakov, kde spoločnými silami zabojovali o pohár starostu MČ Staré Mesto, Ing. Mateja Vagača. Obsadili krásne 1. miesto. Srdečne gratulujeme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy. 

     • Škola v prírode – 5. a 6. ročník

     • Od 9. júna až do 14. júna sa pre žiakov piateho a šiesteho ročníka uskutočnila škola v prírode. Hoci sa nám cesta až do Starej Lesnej zdala miestami nekonečná a ani to počasie nám vždy neprialo, užili sme si šesť krásnych dní a odnášame si so sebou nespočetne zážitkov. Videli sme tatranskú prírodu počas dlhých prechádzok, dostali sme sa až k Studenovodským vodopádom. Navštívili sme múzeum TANAPu, ba dokonca sme si posledný večer užili i vyhodnotenie a karneval.

      Síce unavení, no o to spokojnejší, sme sa v piatok zase vrátili domov. Jedna vec je jasná, na našu ŠVP určite tak rýchlo nezabudneme!

      S.P.

     • KRÁSNE OCENENIA V CELOSLOVENSKEJ VÝTVARNEJ SÚŤAŽI FOLKLÓR

     • Základná umelecká škola v Raslaviciach organizovala 10. ročník celoslovenskej výtvarnej súťaže „Folklór“ pre žiakov ZŠ, ZUŠ a SŠ. Témou tohto ročníka bolo „Drotárstvo“. Máme obrovskú radosť, že aj v silnej konkurencii so základnými umeleckými školami sa našim šikovným výtvarníčkam opäť darilo. V súťaži sme získali tri krásne ocenenia. V II. kategórii deti od 8-10 rokov získala za svoju prácu „Život drotára“ Miriamka Š. (4.A) 3. miesto a v III. kategórii deti od 11-13 rokov získala Lucka P. (6.A) so svojou prácou „Robíme to s láskou“ 1. miesto a porota tiež ocenila prácu „Na ceste“ od Klaudii B. (6.A) 2. miestom. Dievčatám srdečne blahoželáme!

     • VEĽKÝ ÚSPECH V CELOSLOVENSKEJ VÝTVARNEJ SÚŤAŽI INDICKÉ BÁJKY OČAMI SLOVENSKÝCH DETÍ

     • O.Z. Spoločnosť Slovensko – indického priateľstva v spolupráci s Indickým veľvyslanectvom v Slovenskej republike organizovali 10. ročník obľúbenej celoslovenskej výtvarnej súťaže Indické bájky očami detí. Deti kreslili ilustrácie k bájkam „Škaredý strom“ a „Nevďačný lev“. A že ich súťaž mimoriadne nadchla svedčí aj krásnych osem ocenení, ktoré sme v súťaži získali. V Kategórii bájka „Škaredý strom“ 7-11 rokov získala 1. miesto Natália S. (5.A), 12-15 rokov Martin M. N. 3.  miesto a Cenu poroty Mia H. (7.B) a Ester L. (6.B). V kategórii bájka „Nevďačný lev“ 12-15 rokov 2. miesto Carlotta Serra a Lenka Balajová (obe 6.B), Elissa D. 2. miesto a Cenu poroty Bibiana D. (výtvarný krúžok). Všetkým srdečne blahoželáme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu počas celého školského roka!

     • Úspech žiakov z krúžku Tvorivé čítanie v súťaži časopisu Slniečko

     • Žiaci z krúžku Tvorivé čítanie sa úspešne zapojili do súťaže časopisu Slniečko na tému "S kým a prečo si rád čítam". Ich príbehy o čítaní s blízkymi, plné úprimnosti a kreativity, zaujali porotu a dosiahli skvelé umiestnenia. V silnej konkurencii naši žiaci vynikli a nedávno obdržali cenu, ktorá im bola slávnostne odovzdaná. Toto uznanie je pre nich veľkou motiváciou a potvrdením, že ich láska k čítaniu má zmysel. Gratulujeme všetkým zúčastneným za ich vynikajúce výsledky a ďakujeme im za inšpiratívne príbehy. Sme hrdí na našich žiakov a tešíme sa na ďalšie čitateľské dobrodružstvá! (K.S.)

     • Úspech v celoslovenskej súťaži so SMARTBOOKS

     • Pozvánku do Grand Finále Siene slávy 2024, ktorá sa konala v utorok - 18. JÚNA 2024 o 7:30 v Žiline v hoteli Holiday Inn dostal žiak 2.C Alfonso Pérez Ďurica. Počas roka aktívne plnil úlohy v SMARTBOOKS vďaka čomu dosiahol vysoké skóre. Získal úžasné druhé miesto a my mu touto cestou gratulujeme. (K.S.)

     • Motýlia záhrada láka farebnou nádherou - ŠKD

     • Začiatkom apríla 2024 otvorili v Bratislave na Ventúrskej ulici expozíciu, ktorá zaujme každého návštevníka. Nenápadný vchod s upútavkou priláka všetkých milovníkov motýľov. Po vstupe do vnútorných priestorov sa ocitnete v krajine zázrakov. Motýle sú všade – na stenách, rastlinách, kvetoch, pri jazierku, na zemi, vo vzduchu alebo pri napájadlách. Ak máte šťastie, sadnú si aj na vás. Autori expozície sa inšpirovali knihou Alica v krajine zázrakov. Stretnete tu postavy a hrdinov knižky v neživej podobe. Pestrofarebné motýle rôznej veľkosti majú svoj domov v tropických dažďových pralesoch Južnej Ameriky, ale aj v Severnej a Strednej Amerike a v Ázii. Rozpätie ich krídiel je od 7,5 cm do 20 cm. Živia sa kvetovým nektárom alebo ovocím. Môžete ich pozorovať, ako lietajú, skrývajú sa a odpočívajú. Najväčší motýľ na svete je Atlas Attacus s rozpätím krídiel 25 až 30 cm. Žije iba päť dní. Tento motýlí raj 14. mája navštívili deti VI. oddelenia ŠKD (2. C). Vo vitríne sme pozorovali nehybné i hýbajúce sa kukly, v ktorých drieme nový motýlí život. Boli sme svedkami zrodu motýľa v poslednom štádiu vyliahnutia.                                                                                                                                                          M.D.

     • Staromestská šifrovačka 2024

     • Žiaci našej školy (4 žiaci a 1 žiačka z  9. ročníkov) sa zúčastnili nultého ročníka Staromestskej šifrovačky 2024. Projekt podporili: Mensa Slovensko, BA- Staré mesto, Nadácia ZSE a spol. NaruraMed pharmaceuticals.

      Žiaci navštívili sedem stanovíšť  podľa zadaných súradníc:

      1. Hradný vrch

      2. Somársky vrch (Hradná studňa)

      3. Bôrik 

      4. Holý vrch (Machnáč)

      5. Slavín (Nebeský štít)

      6. Murmannova výšina

      7. Kalvária

      Na miestach plnili zadané úlohy. Z každého miesta museli poslať správu.

      Žiaci takto poznávali svoje mesto a jeho históriu formou zážitkového vyučovania. Výsledkom šifrovačky bol názov Sedem pahorkov Starého Mesta.

      V ZŠ Hlboká bolo vyhodnotenie, žiaci dostali diplomy a darčeky. Pozreli si krátku prednášku historika Ivora Švihrana, ktorý porozprával o histórii a zaujímavostiach siedmich pahorkov Starého Mesta. 

                                                                                                                                                                                 D.H.