• Mestská časť Bratislava-Staré Mesto

• OZNÁMENIE

o prijímaní detí na predprimárne vzdelávanie do materských škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mestskej časti Bratislava-Staré Mesto pre školský rok 2024/2025

Podľa ustanovenia S 59 ods. 3 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov sa prijímanie detí na predprimárne vzdelávanie do materských škôl uskutoční v termíne od 2. mája do 10. mája 2024.

Dieťa sa na predprimárne vzdelávanie prijíma na základe žiadosti zákonných zástupcov, ktorú podávajú riaditeľovi materskej školy spolu s potvrdením o zdravotnej spôsobilosti od všeobecného lekára pre deti a dorast; potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa obsahuje aj údaj o povinnom očkovaní dieťaťa. Ak ide o dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami alebo dieťa s nadaním, k žiadosti o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie sa prikladá aj vyjadrenie príslušného zariadenia poradenstva a prevencie a odporučenie všeobecného lekára pre deti a dorast.

Zákonní zástupcovia sú povinní prihlásiť dieťa na plnenie povinného predprimárneho vzdelávania, ktoré začína začiatkom školského roka, ktorý nasleduje po dni, keď dieťa dovŕši päť rokov veku.

Porušenie zákonnej prihlasovacej povinnosti na povinné predprimárne vzdelávanie sa trestá ako priestupok podľa S 37 ods. 1 písm. c) zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Na predprimárne vzdelávanie sa prednostne prijímajú deti, pre ktoré je plnenie predprimárneho vzdelávania povinné, a následne deti, ktoré majú právo na prijatie na predprimárne vzdelávanie. Povinné predprimárne vzdelávanie plní dieťa v spádovej materskej škole, ak zákonní zástupcovia pre dieťa nevyberú inú materskú školu. Dieťa môže plniť povinné predprimárne vzdelávanie aj v inej ako spádovej materskej škole, ak ho riaditeľ tejto materskej školy prijme na predprimárne vzdelávanie.

Upozorňujeme, že ak má dieťa právo na prijatie na predprimárne vzdelávanie, žiadosť o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie podávajú zákonní zástupcovia do spádovej materskej školy.

Materská škola, ktorá nebude mať kapacitné možnosti na prijatie dieťaťa, ktoré má právo na prijatie na predprimárne vzdelávanie, obec do 10. júla 2024 oznámi zákonným zástupcom názov materskej školy s kapacitnými možnosťami na prijatie dieťaťa, ktorej zriaďovateľom je iná mestská časť/obec, ktorá je najbližšie k miestu trvalého pobytu dieťaťa alebo má najlepšiu dostupnosť hromadnou dopravou z miesta trvalého pobytu dieťaťa. Zákonní zástupcovia podajú do 20. júla 2024 žiadosť o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie do materskej školy, kde bude dieťa prijaté.

Pri zápise dieťaťa je potrebné, aby zákonní zástupcovia vyplnili elektronickú žiadosť, ktorá sa nachádza na webovej stránke materskej školy. Zástupcovia dieťaťa môžu podať žiadosť aj osobne, poštou alebo kuriérom na adresu materskej školy, e-mailom alebo odoslaním naskenovaného tlačiva prostredníctvom e-mailu, prostredníctvom elektronického podania doručeného do elektronickej schránky materskej školy, elektronického dokumentu, ktorý je autorizovaný kvalifikovaným elektronickým podpisom.

Počet prijatých detí bude závisieť od kapacitných možností každej materskej školy. O prijatí dieťaťa na predprimárne vzdelávanie rozhodne riaditeľ školy do 30. júna 2024.

Bližšie informácie týkajúce sa prijímania detí na predprimárne vzdelávanie poskytne každá materská škola v zriaďovateľskej pôsobnosti mestskej časti Bratislava-Staré Mesto.