• BON JE MISKA A SAI JE RASTLINA

     • Umenie bonsajov patrí k prastarým tradíciám japonskej kultúry. Vzniklo v starovekej Číne, ale Japonci ho zdokonalili. Bonsajové dreviny priniesli do Japonska budhistickí mnísi. Pestovali sa len na cisárskom dvore a v budhistických kláštoroch. Do Európy sa umenie šľachtenia bonsajov dostalo koncom 18. a začiatkom 19. storočia. Prvé krajiny, ktoré sa začali zaujímať o ich kultivovanie, boli Francúzsko a Anglicko. V týchto krajinách sa uskutočnili aj prvé výstavy bonsajov. Japonci umenie pestovania bonsajov zjednodušili a výrazne prepracovali, zdokonalili ako umelecké, tak pestovateľské aspekty.

                  Deti II. oddelenia ŠKD (1. B) sa chceli o tomto druhu umenia dozvedieť viac. Preto sa vo štvrtok 22. novembra 2018 vybrali na tvorivú dielňu do Bibiany. V pracovnej miestnosti na nich čakali mladé tuje vysoké 1 meter. Keby sme ich zasadili do záhrady, o niekoľko rokov by z nich vyrástli niekoľko metrov vysoké krásavice. Lenže to sme im nechceli dopriať. Počas tvorivej dielne sa zmenili na bonsaje, čiže malé stromčeky v miske.

                  Tvorivou dielňou nás sprevádzal naslovovzatý odborník bonsajista Ján Ludík. Deti pracovali presne podľa jeho pokynov. Čo poviete, vydarili sa nám?

       Marcela Duchková


      BON JE MISKA A SAI JE RASTLINA - Obrázok 1
     • Vianočná akadémia

     •      Už tradične pripravujeme vždy v čase pred Vianocami pre naše mladšie i staršie deti a ich rodičov slávnostnú Vianočnú akadémiu. 

      I tento rok programom pre tých mladších sprevádzala dvojica pedagógov v podaní pani zástupkyne Hrnčiarovej a pána vychovávateľa Gregoroviča.

      Hlavnou témou tejto vianočnej akadémie bolo 100. výročie osláv vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov. A práve preto sa naši moderátori premenili možno na prvý pohľad nesúrodú dvojicu – slovenského mládenca a českú dievčinu. V programe zaznievala slovenská i česká reč v krásnom súlade a deti si mohli vyskúšať, či českej reči rozumejú, či poznajú krásne české a slovenské ľudové piesne a tiež mali možnosť zoznámiť sa s mnohými predvianočnými a vianočnými tradíciami, ktoré sú typické pre Slovákov a Čechov.

      Zaujímavé bolo zistenie, že mnohé z týchto tradícií máme rovnaké alebo podobné. A to práve pre to, že sme mnoho rokov žili v spoločnom štáte ako dva bratské národy.

      Program bol plný spevu, tanca, nechýbali typické slovenské vianočné koledy a vinše z rôznych oblastí Slovenska, básničky, ba dokonca nevšedne vyrozprávaná legenda o sv. Martinovi v podobe pohybového divadla, či čarovné varenie bylinkového čaju.

      Vianočnou akadémiou 2. stupňa i tento rok sprevádzala dvojica našich žiakov Emma /9.B/ a Marek  /8.A/.

      Staršie deti na nej prezentovali svoje nadanie a talent. Nechýbal spev, tance rôzneho druhu, hudobné umenie hry na rôzne hudobné nástroje, ba dokázali prejaviť i skvelý herecký talent v divadelných predstaveniach Mrázik a Príbeh o vianočnom stromčeku, kde  prezentovali svoj humor a nadhľad. Veľkým prekvapením bolo vystúpenie starších žiakov v parkúre, ktorý nám všetkým na krátku chvíľu zastavil dych.

      Ako po iné roky aj teraz sme usporiadali Vianočný bazár výrobkov našich detí, počas ktorého sa po oba dni akadémie vyzbierala suma 769€, ktorá poputuje na podporu detí našej školy, ktoré to potrebujú. Touto cestou ďakujeme našim starším žiačkam za pomoc pri jeho organizácii a všetkým deťom a pedagógom za prípravu zaujímavých výrobkov.

      Veľká chvála patrí pani učiteľkám a učiteľom, pani vychovávateľkám a  vychovávateľom, ktorí pomohli deťom s nácvikom i s prípravami krásnych kostýmov a kulís. Ďakujeme i nášmu pánovi učiteľovi Matúšovi L. a pánovi vychovávateľovi Marekovi za technickú a hudobnú podporu akadémie i ostatným, ktorí prispeli ku zdarnému priebehu tejto už tradičnej vianočnej akcie.

      Záznam s akadémie 1.stupňa si môžete pozrieť na webe školy a fotografie v časti Fotogaléria.

      Prajeme príjemný zážitok a už teraz sa tešíme na ďalšiu vianočnú akadémiu.

                                                                                                                                          M. H.

     • Lyžiarsky výcvik - potrebné tlačivá

     • Vážení rodičia!

      Každý účastník lyžiarskeho výcviku je povinný pred nástupom (do 22.1), odovzdať tlačivo: vyhlásenie o bezinfekčnosti, lekárske potvrdenie o spôsobilosti a prehlásenie o náhrade škody ako aj kópiu preukazu poistenca. Info a tlačivo na stiahnutie je pod textom. 
      Vyhlásenia LVK
      Informácie k LVK
     • Mikuláš v Bibiane

     • Zvedavé deti II. oddelenia ŠKD (1. B) sa vo štvrtok 6. decembra 2018 vybrali do Bibiany. Chceli sa stretnúť s Mikulášom, anjelom a čertom. Aj sa im to podarilo. Každý si odniesol malý darček. Pozreli si výstavy, v tvorivých dielňach si vyrobili vianočné pozdravy a ozdoby a upiekli si voňavé medovníky.

                                                                 Marcela Duchková
      Mikuláš v Bibiane - Obrázok 1

     • Na Katrenu hladká, na Vianoce blatká

     • V stredu 28. novembra 2018 sa deti 1. stupňa zišli v telocvični, aby svojím vystúpením oslávili Katarínu. Program sa niesol v znamení básničiek, pesničiek a tanca. Slávnostnú atmosféru umocňovala krásna výzdoba, na ktorej sa svojimi výtvormi podieľali všetky oddelenia. O hudbu sa postaral Marek a celým programom nás sprevádzali Dáška s Nikolkou.

                  Na deň Kataríny bolo zamračené, takmer pršalo. Štedrý deň by mal byť mrazivý. Bude taký?
      Na Katrenu hladká, na Vianoce blatká - Obrázok 1

       

     • OZNAM PRE RODIČOV

     • Milí rodičia, 

       v stredu 12.12. 2018 o 16,00 ste srdečne pozvaní na vianočnú akadémiu  žiakov 1.stupňa. Boli by sme radi, ak by ste v tento deň autá nechali doma a radšej si kultúrny zážitok spojili s prechádzkou. Pravdaže nie všetkým sa to podarí. A práve preto vám, milí rodičia, v tento deň na parkovanie sprístupnime aj zadný dvor. Preto prosíme všetkých šoférov, aby v podchode neparkovali. Vyhneme sa tak zbytočným kolíziám. 

       Tešíme sa na vás.

       

      Mgr. Mária Hronská
      riaditeľka

    • Úspech v stolnom tenise
     • Úspech v stolnom tenise

     • Dňa 27.11 sa na ZŠ Mudroňovej konalo obvodné kolo chlapcov v stolnom tenise. Napriek veľkej konkurencii deviatich družstiev sa naše trio v zložení  Matej Chorvatovič, Tomáš Lecca a Matej Lipták prebojovalo do finálovej skupiny.  Po sedemzápasovej dráme chlapci zvíťazili a postúpili do krajského kola, ktoré sa odohralo už o týždeň 4.12. SŠ Mokrohájska privítala víťazov obvodných kôl z bratislavského kraja, kde nechýbali ligoví hráči. Naši sa snažili a po úspešnom boji v skupine sa dostali do bojov o umiestnenie. Opäť nás sprevádzal dramatický duel o bronz, ktorý mal úspešný koniec. Chlapcom blahoželáme  a ďakujeme za diplom a bronzovú medailu.

    • MIKULÁŠ, ČERTI A ANJELI U NÁS
     • MIKULÁŠ, ČERTI A ANJELI U NÁS

     • Na svätého Mikuláša neučí sa, neskúša sa.

      Triedna kniha zatvára sa.

      Kto ten príkaz poruší, dostane pár ...

       

           Aj takýmito nápismi boli popísané tabule v našej škole v deň sviatku sv. Mikuláša.

      A nezostalo iba pri tom.

      Naši deviataci si pre všetky deti pripravili veselé prekvapenie.

      V prestrojení za Mikuláša, čertov a anjelov rozdávali veselosť a radosť všetkým.

      Najmä naši najmenší mali obrovskú radosť.

      Mikulášovi zaspievali, zatancovali a on im spolu s anjelmi za to nadelil sladké pozornosti a trblietavú krásu.

      Zle však obišli nezbedníci, ktorých si všímali čerti – skončili so zamazanými

      tvárami od popola a sadzí.

      Veľká vďaka patrí nielen našim deviatakom, ale aj našim skvelým rodičom. Vďaka ich príspevku sme pre deti mohli i tento rok pripraviť voňavé a  sladké pochúťky.

      A ako to celé prebiehalo?

      Pozrite si fotografie.

    • ANJEL VIANOC 2018 – šesťnásobný úspech
     • ANJEL VIANOC 2018 – šesťnásobný úspech

     • V mesiaci december sa naši žiaci zapojili do celoslovenskej výtvarnej súťaže „Anjel Vianoc 2018“, pod vedením pani učiteľky Moniky D. a Lenky K. Veľkým potešením pre nás bolo zverejnenie výhercov. V kategórii I. stupeň ZŠ sa na 3.mieste umiestnila výtvarná práca Lejky D. a Emky K. zo 4.A triedy. Krásne 1. miesto v kategórii II. stupeň ZŠ získala Olivia H. a Michaela J. z 5.A triedyBibiana B. a Dominika P. zo 6.B triedy. Slávnostná detská vernisáž výstavy úspešných prác a vyhodnotenie súťaže s odovzdávaním cien sa uskutočnila 6.decembra 2018 v Poprade. Výherné práce sú nainštalované od 6.decembra 2018 do 31. januára 2019 v Popradskom Art klube v Tatranskej galérii. Výherkyniam srdečne gratulujeme a ďakujeme za reprezentáciu školy.

       

      L.K.

     • Dôležitý oznam - ŠKD

     • VÁŽENÍ RODIČIA,

      všetky platby za ŠKD v tomto kalendárnom roku treba uhradiť do 12. 12. 2018. Skontrolujte si, prosím, či máte uhradené všetky poplatky. Platby za obdobie január – jún sa budú uhrádzať  od januára 2019.

    • Návšteva vydavateľstva Albatros
     • Návšteva vydavateľstva Albatros

     • Mesiac november bol pre štvrtákov veľmi výnimočný. Vďaka spisovateľke Diane Mašlejovej, mali možnosť oboznámiť sa s každodennou prácou spisovateľov,  od námetu a prvotného impulzu, až po vydanie knihy. Prvé stretnutie so spisovateľkou mali žiaci 6. novembra 2018 v škole, kde sa počas besedy dozvedeli o rôznych spisovateľských postupoch a sami mohli vymýšľať príbeh na základe obrázkovej predlohy. Druhé stretnutie sa uskutočnilo 21. novembra 2018 vo vydavateľstve Albatros na Mickiewiczovej ulici v Bratislave. Tam si prehliadli prácu vydavateľstva zblízka, porozprávali sa so zamestnancami, zasúťažili si a dvaja šťastlivci si domov odniesli knižný darček za svoj nápaditý názov knihy, či ilustráciu hlavného hrdinu, na základe prečítaného textu pani spisovateľky.

      L.K.

    • Muzikál Bambuľka
     • Muzikál Bambuľka

     • Dňa 26. novembra 2018 sa žiaci zúčastnili krásneho muzikálu Bambuľka, kde v hlavnej úlohe mohli vidieť svoju spolužiačku a bývalú žiačku našej školy Sarku S. Jej úspech v závere ocenili silným potleskom.

    • Úspech vo výtvarnej súťaži „Ochranárik 112“
     • Úspech vo výtvarnej súťaži „Ochranárik 112“

     • V tomto školskom roku sa žiaci I. stupňa zapojili do výtvarnej súťaže „Ochranárik  čísla tiesňového volania 112 a civilnej ochrany“, ktorú vyhlásilo Ministerstvo vnútra SR začiatkom septembra na tému „Veď aj ja som záchranár“. Do okresného kola bolo zaslaných 83 výtvarných prác, z ktorých odborná porota vybrala v troch kategóriách  tri výherné práce. Výber poroty bol pre žiačky zo 4.A triedy veľmi potešujúci. Agnes F. sa umiestnila na 2.mieste a Zinka B. získala 3.miesto. Žiačky, spolu so svojou triednou učiteľkou sa 30.novembra 2018 zúčastnili slávnostného vyhodnotenia v priestoroch Ministerstva vnútra SR, kde si prevzali diplom a krásne ceny. Zároveň, si mohli prezrieť priestory a prácu zamestnancov 112.

      L.K.

     • Naša Emmka z 9. B v okresnom kole Olympiády zo SJL v rétorike excelovala!

     • Už 11. ročník súťaže sa uskutočnil v ZŠ Dubová. Emmka z 9. B síce nebola víťazkou súťaže, ale v rétorickej časti nenašla konkurenta! Svojim príjemným vystupovaním a výborne zvládnutou úlohou príhovoru zaujala nielen porotu, ale všetkých prítomných učiteľov z iných škôl! Spojila prekrásny prívet s prednesom a excelovala v tejto časti súťaže.

      Ďakujeme jej za dôstojné vystupovanie a reprezentáciu školy.

     • 3. B v galérii

     • Dňa 21.11. sa deti z III.B zúčastnili prehliadky výstavy v galérii Umelka. Vystavovali sa diela od viacerých umelcov na rôzne témy. Prezerali sme si krásne farebné obrazy, plastiky, sochy. Porozprávali sme sa s tetou, ktorá dozerá na výstavu o týchto prácach.

      Deťom sa výstava páčila a svoju spokojnosť vyjadrili aj zápisom v knihe návštev.

      Dáška Hycláková
      3. B v galérii - Obrázok 1

  • Kontakty

   • Základná škola s materskou školou Milana Rastislava Štefánika
   • skola@zsgrosslingova.sk
   • +421 2 5292 3482
   • Grösslingová 48, 811 09 Bratislava
   • 31810993
   • 2021687118
   • Mgr. Mária Hronská riaditelka@zsgrosslingova.sk 0915 724 351
   • Mgr. Michaela Hrnčiarová michaela.hrnciarova@zsgrosslingova.sk 0915 724 350
   • Michaela Vrabková +421 2 5292 3750 zsgrosba.ms@gmail.com
   • Ing. Monika Hatalová vychovnaporadkyna@zsgrosslingova.sk
   • Ing. Eva Ťažká +421 2 5296 8417 zsgrosba.sj@gmail.com
   • PhDr. Marcela Duchková marcela.duchkova@zsgrosslingova.sk 0903 873 284
   • Mgr. Diana Kuthanová diana.kuthanova@zsgrosslingova.sk +421 2 5292 3482