• Jarná brigáda na škole

     • Skrášliť si areál základnej a materskej školy a pripomenúť si tak sviatok Dňa Zeme považujeme za výbornú myšlienku už niekoľko rokov.

           Aj túto poslednú aprílovú sobotu / 27. apríla 2019 / sme sa zišli pedagógovia, rodičia i žiaci školy, aby sme spoločnými silami upravili školský areál a jeho okolie. Nebolo to len tradičné kosenie a hrabanie trávy, či strihanie živých plotov, ale na rad prišla aj údržba lavičiek, oprava oplotenia športového ihriska, čistenie a doplnenie piesku v doskočisku a prevzdušnenie pieskoviska pre deti z MŠ. Poradili sme si aj s očistou a dezinfekciou kontajnerového stojiska a pracovité ruky našich rodičov vyčistili aj dlažbu v podchode školy, ktorá bola znečistená po neslušných papkáčoch oddychujúcich na tamojších lavičkách.

      Najťažšia práca čakala na silákov, ktorí nahadzovali zmesový odpad do pristaveného kontajnera.

      S veľkou radosťou sme sa pustili aj do údržby skleníka a školského pozemku i do sadenia nových okrasných kvetov do betónových externých nádob na dvore školy.

      Veď každému z nás záleží na tom, aby prostredie, kde pracujeme, učíme sa a hráme bolo čisté a zdraviu bezpečné.

      Veľké poďakovanie patrí všetkým zúčastneným rodičom, pedagógom i našim deťom, ktorým nie je ľahostajné ako vyzerá ich škola a jej okolie, pánovi školníkovi za organizáciu všetkých prebiehajúcich prác i našej Rade rodičov, ktorá celý projekt finančne podporila.

      Počas celého dňa vládla skvelá atmosféra, k čomu prispelo aj dobré počasie, chutné občerstvenie a vynikajúci guláš, ktorý pripravil náš pán učiteľ I.M. v spolupráci s pani učiteľkou G.P..

           Myslím, že touto skvelou akciou sa nám opäť podarilo podporiť rodinný charakter našej školy a potešiť sa z toho, aký obrovský kus práce dokáže vykonať skupina šikovných a odhodlaných ľudí.

           Veľká vďaka všetkým za ochotu prísť a pomôcť!

           A takto sa nám darilo ...    

                                                                                                                                                  M.H.        

    • ĎALŠÍ ÚSPECH VO VÝTVARNEJ SÚŤAŽI
     • ĎALŠÍ ÚSPECH VO VÝTVARNEJ SÚŤAŽI

     • Mesto Lučenec, ZŠ M.R. Štefánika v Lučenci, Spoločnosť M.R. Štefánika v Brezovej pod Bradlom a Živena organizovali 7. ročník celoslovenskej výtvarnej súťaže Štefánikove cesty za poznaním. Témou tohto ročníka bolo vytvoriť portrét M.R. Štefánika na poštovej známke pri príležitosti 100. výročia jeho úmrtia. Práce tých najlepších, medzi nimi aj našej žiačky Bibiany B. zo 6.B triedy, boli ocenené 2.mája 2019 na slávnostnej vernisáži výstavy v DK Lučenec. Víťazke srdečne blahoželáme. 
      M. D. 
         
     • Škola v prírode TWISTOVO - I.turnus

     • Naši štvrtáci sa aj tento rok vybrali do Školy v prírode - Twistovo, kde zažili počas týždňa kopec nezabudnuteľných chvíľ plných zábavy. Každý deň mali vyplnený v doobedňajšom čase rôznorodými edukačnými aktivitami so svojimi vyučujúcimi a v popoludňajšom programe sa zabávali a súťažili v tímoch pod vedením animátorov Twistova. Počas pobytu v ŠVP žiaci vycestovali do Bojníc na zámok a do ZOO, kde ich čakali opäť nové informácie, poznatky a zážitky. Navštívili aj kúpeľné mesto Trenčianske Teplice, kde sa mohli promenádovať a nakupovať suveníry pre svojich najbližších. Žiakom sa v ŠVP veľmi páčilo, spoznali nových kamarátov, overili si svoje sily aj odvahu, prekonali strach a zažili neuveriteľné dobrodružstvá, na ktoré budú ešte dlho spomínať.

       

      L.K.

     • Zápis do 1. ročníka

     •      Piatok a sobota, 26. – 27.apríl,  boli venované našim budúcim prváčikom a ich rodičom. V krásne vyzdobených priestoroch školy prebehol zápis do 1.ročníkov.

           Už tradične si pani učiteľky a učitelia školy pripravili pre našich predškolákov zaujímavé úlohy, aby zistili, či sú pripravení nastúpiť do školy, aby preverili ich šikovnosť,  múdrosť a fantáziu.

      A oni sa veru nenechali zahanbiť. Bez pomoci a dohľadu mamičiek a oteckov, spolu s pani učiteľkami, poznávali písmenká, číslice, zvieratká, ovocie a zeleninu, tiež farby a geometrické tvary. Všetci kreslili a poniektorí i spievali a recitovali. Vyskúšali si aj obratnosť svojich jazýčkov, schopnosť správne sa orientovať, či napísať svoje meno.

           Na záver sme nezabudli každého z nich odmeniť pekným darčekom, ktoré pre nich pripravili naši mladší žiaci, aby mali nezabudnuteľnú pamiatku na tento deň. Veď si zaslúžia našu pochvalu – všetko bravúrne zvládli a my sa už teraz na nich tešíme v novom školskom roku.

      Dovidenia!

                                                                                                                                          M.H.

       

     • Netradičné vyučovanie v galérii

     • V piatok, 26.apríla 2019 žiaci 4.A zamenili vyučovanie v triede za priestory galérie Kunsthalle, kde ich čakal edukačný galerijný program k výstave Zorky Lednárovej – Perspektíva. Do edukačných aktivít boli žiaci vtiahnutí nenásilnou formou cez rozhovor, výklad, spoločnú hru, a pantomímu. Aktivity sa týkali vlastivedných poznatkov, výtvarného umenia a podporovaliu žiakov logické a kritické myslenie. Po ukončení galerijného programu sa žiaci presunuli späť do školy, kde v triede modelovali z plastelíny rôzne objekty súvisiace s poznatkami z galérie.

       

      L.K.

    • Hudobné čítanie s Martinom Vanekom
     • Hudobné čítanie s Martinom Vanekom

     • Žiaci 1.A, 1.B a 1.C navštívili MESTSKÚ KNIŽNICU, kde ich čakal herec Martin Vanek a hudobné trio La Triola. Žiaci si vypočuli pútavé čítanie z knihy Barbory Kardošovej " TRAJA KAMARÁTI A FAKTICKY FANTASTICKÝ BUNKER" sprevádzané hudbou sláčikového tria. Žiakom sa toto podujatie veľmi páčilo a tešia sa na ďalšie aktivity spojené s literatúrou a hudbou. T. L.

     • Oznam

     • Vážení rodičia,

      Sledujte prosím web stránku školy www.zsgrosslingova.sk , na ktorej bude zverejnený dátum, kedy sa máte dostaviť na riaditeľstvo školy a prevziať si rozhodnutia o prijatí/ neprijatí žiaka do 1.ročníka.

       Za pochopenie ďakujem.

      Mgr. Mária Hronská

       riad. školy

    • SLÁVIK SLOVENSKA 2019 - školské kolo
     • SLÁVIK SLOVENSKA 2019 - školské kolo

     • V stredu24.apríla 2019, sme sa v popoludňajších hodinách naladili na ľudovú nôtu a uskutočnili školské kolo speváckej súťaže Slávik Slovenska 2019. Ľudové piesne interpretovalo 25 spevákov v troch kategóriách, kde ich výkony hodnotila odborná porota.

      I. kategória /1.-3. ročník ZŠ/

      1.miesto: Karolína N. /1.C/

      2.miesto: Bibiana D. /1.B/, Hana L. /3.B/

      3.miesto: Carlotta S. /1.B/, Ester L. /1.B/

       

      II.kategória /4.-6.ročník ZŠ/

      1.miesto: Lea D. /4.A/

      2.miesto: Dália O. /5.A/, Hana M. /4.B/

      3.miesto: Ema K. /4.A/, Tamara T. /4.A/

       

      III.kategória /7.-9.ročník ZŠ/

      3.miesto: Linda H. /7.B/

       

      Žiačky, ktoré sa umiestnili na prvom mieste v svojej kategórii, postupujú na okresné kolo, ktoré bude v máji 2019. Všetkým spevákom srdečne gratulujeme a prajeme ešte veľa spevavých chvíľ.

       

                                                                                                                             L.K.

       

       

     • Sme v SLNIEČKU

     • V tohtoročnom februárovom 6. čísle časopisu Slniečko v rubrike Naše divy sme si prečítali zaujímavý a veselý príbeh o tatranských svišťoch. Dozvedeli sme sa, že ich latinský názov je Marmota marmota latirostris a tiež, kde žijú, čím sa živia, ako vychovávajú svoje mláďatá a prečo ich treba chrániť. Odpovedali sme na súťažnú otázku, akým cudzím slovom označujeme zimný spánok zvierat – hibernácia. Carlottka, Erin, Esterka, Bibi a Lenka nakreslili pekný obrázok svišťov pre redaktorov Slniečka. Veľmi sme sa potešili, keď sme v aprílovom 8. čísle našli jeden z nich, ktorý nakreslila Esterka.

      M.D. a deti 1. B

     • Medická záhrada opeknela

     • Končiaca sa zima a začínajúca sa jar sa hrajú na schovávačku. Striedavo sa raz jedna, potom druhá objaví a skryje. Prejavom ich hry sú rozkvitnuté magnólie v Medickej záhrade. Tento rok sa im otvorili puky veľmi skoro, už koncom marca. Nič však neubrali na ich kráse. Škoda, že sa nimi môžeme pokochať tak krátko. Pri slnečnom počasí vydrží ich nádhera len niekoľko dní.

      MD

    • Úspech v medzinárodnej výtvarnej súťaži
     • Úspech v medzinárodnej výtvarnej súťaži

     • Žiačky 4.A triedy sa zapojili do 21. ročníka medzinárodnej výtvarnej súťaže s ekologickou tematikou „My sa nevieme sťažovať nahlas“ – téma: Máme plán B? Zina B., Lea D., Agnes F., Ema K. a Laura L. získali ocenenie Galérie Jozefa Kollára za kolekciu detských výtvarných prác. Dňa 11. apríla 2019 sa zúčastnili slávnostného vyhodnotenia a vernisáže výstavy v Banskej Štiavnici. Kópie ocenených prác sú vystavené v priestoroch školy a ich originál môžete vidieť v galérii Berrgericht, Námestie Sv. Trojice 6, v Banskej Štiavnici.

       L.K.

     • Stavali sme zábrany pre migrujúce žabky... aj sme ich prenášali

     • V sobotu 16. marca 2019 sa pod Červeným mostom stretli milovníci žabiek. Základná organizácia Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Miniopterus usporiadala po 34.-krát akciu Pomoc ropuchám pri jarných migráciách na Železnej studničke. Už tradične sme sa na nej zúčastnili aj my.

      Prognóza počasia na sobotu neveštila nič dobré. Aj sa naplnila. Bolo chladno, veterno a daždivo. Pani zima vysielala posledné varovné signály svojho vládnutia. Počasie skôr pripomínalo akúsi odrodu zimy a jesene. Ale pučiace stromy, rozkvitnuté kvety a najmä neutíchajúci spev vtákov dávali tušiť, že jar je čochvíľa tu.

      Tí, ktorí si v sobotu ráno privstali a pohodlie teplého domova s vidinou leňošenia a sledovania televízie vymenili za motyky a kladivá, neoľutovali. Dokončili sme zábrany pri prvom rybníku a postavili nové pri Klepáči. Odmenou pre nás bol pohľad na stojace kolíky s fóliou, ktorá bola poslednou prekážkou každoročnej púte žabiek z lesa do rybníka.

      V piatok ráno 22. marca 2019 sme sa s vedrami a plní očakávania vybrali na Železnú studničku. Niektoré žabky čakali pri zábranách, iné sa schovávali pod lístím, kde ich zohrievali teplé slnečné lúče. V priebehu krásneho slnečného dopoludnia sme našli a preniesli do rybníka 69 samčekov ropúch a 1 skokana, 11 párov ropúch, 1 pár skokanov a 1 ropušiu samičku, spolu 95 žabiek.

      Marcela D., Zuzka K. a deti 1. B a 5. B

     • Čítam, čítaš, čítame

     • V Staromestskej knižnici sa v tomto školskom roku uskutočnil 14. ročník čitateľskej súťaže pre deti a mládež Čítam, čítaš, čítame. Súťaž trvala od 1. 10. 2018 do 28. 2. 2019. Deti z našej školy navštevujú pobočku SK na Karadžičovej ulici. Vo štvrtok 7. marca 2019 riaditeľka Staromestskej knižnice PhDr. Judita Kopáčiková odovzdala diplomy víťazom v pobočke na Blumentálskej ulici a absolútnym víťazom v jednotlivých kategóriách za všetky pobočky SK. Veľmi nás teší, že aj naša škola má v tejto súťaži svojich víťazov. Tu sú výsledky:

      Karadžičova

       

       

      I. KATEGÓRIA

      II. KATEGÓRIA

      III. KATEGÓRIA

      1. Veronika Lucia K.

          36 bodov

      1. Eliana Č., 4. B

          49 bodov

      1. Adam P., 5. B

          47 bodov

      2. Simona P.

          19 bodov

      2. Martin Č., 2. B

          46 bodov

      2. Ema P., 5. B

          16 bodov

      3. Júlia K.

          15 bodov

      3. Oliver H., 3. A

          43 bodov

      3. Matúš V., 5. C

          15 bodov

       

       

      Celkové hodnotenie za celú knižnicu:

       

       

      I. KATEGÓRIA

      II. KATEGÓRIA

      III. KATEGÓRIA

      1. Veronika Lucia K.

          36 bodov

          Karadžičova

      1. Eliana Č., 4. B

          49 bodov,

          Karadžičova

      1. Daniel D.

          175 bodov

          Blumentálska

      2. Lilianka K.

          35 bodov,

          Záhrebská

      2. Teo Nicolas L.

          48 bodov,

          Blumentálska

      2. Zuzana Š.

          70 bodov,

          Západný rad

      3. Gabi G.

          34 bodov,

          Záhrebská

      3. Martin Č., 2. B

          46 bodov

          Karadžičova

      3. Marián M.

          68 bodov,

          Blumentálska

       

      Podrobné informácie o kategóriách a podmienkach súťaže nájdete na webovej stránke www.starlib.sk.

      V piatok 29. marca 2019 zažili v priestoroch pobočky na Blumentálskej ulici NOC S ANDERSENOM Adam P. z 5. B a Oliver H. z 3. A. Fotografie z podujatia si môžete pozrieť na www.starlib.sk.

      Víťazom a zanieteným čitateľom srdečne gratulujeme!

      MD

     • OZNAM PRE RODIČOV BUDÚCICH ŽIAKOV 1.ROČ.

     • Podľa zákona č.305/2013 Z.z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov  verejnej moci  (ďalej OVM) a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o e-Governmente)  je škola ako  OVM povinná vydávať rozhodnutia podľa §5 ods.3 a 4 zákona o štátnej správe v školstve ( okrem rozhodnutí o pokarhaní riaditeľom školy, pochvaly riaditeľom školy) vždy ako elektronické úradné dokumenty.

       Vyhotovenie elektronického úradného dokumentu v elektronickej podobe vykoná škola bez ohľadu na to, či adresát ( rodič) má aktivovanú elektronickú schránku na doručenie alebo nie.

       Z tohto dôvodu vás, milí rodičia, žiadame aby ste si na stránke www.slovensko.sk aktivovali svoje elektronické schránky, do ktorých vám budú zasielané rozhodnutia o prijatí/ neprijatí  dieťaťa do 1.r.

       Ďakujem

       

                                                                                                      Mgr. Mária Hronská

                                                                                                         riad. školy

    • Sporiteľňa Cup - naši skvelí futbalisti
     • Sporiteľňa Cup - naši skvelí futbalisti

     • Dňa 8.3.2019 sa naši futbalisti zúčastnili finálových bojov obvodného kola Sporiteľňa Cup. Po jesennej časti sa podarilo postúpiť šiestim základným školám. Žreb rozhodol, že našimi súpermi boli ZŠ Škarniclova a Cambridge International School. Oboch súperov sme zdolali a pokračovali semi-finálovým zápasom proti ZŠ Vazovova. Chlapci aj tu s prehľadom vyhrali. Posledný krok k víťazstvu bol finálový duel, v ktorom sme opäť narazili na ZŠ Škarniclova. Ani v tomto zápase nás nič nezaskočilo a chlapci sa mohli tešiť z pekného pohára, diplomu a vecných cien, ktoré prišli odovzdať predseda BFZ Juraj Jánošík a bývalý reprezentant SR Samuel Slovák. Súčasťou vyhodnotenia bola aj cena pre najlepšieho strelca, ktorým sa stal Mikuláš J. Chalanom blahoželáme a 21.mája im budeme držať palce v krajskom kole. Ďakujeme pánovi učiteľovi Rolandovi za prípravu. 

      Reprezentovali nás: Matúš H. 5.C, Adrián V. 5.C, Samuel V. 6.B, Sebastian Š. 6.B, Lukáš F. 6.B, Tomáš G. 6.B, Jakub S. 7.A,Mikuláš J. 7.B a Filip T. 7.B
              
       

    • Žabčo Kamčo
     • Žabčo Kamčo

     • Pondelok 8. 4.sa na škole hrali karty. Nie, neľakajte sa. Toto neboli len také obyčajné. Žabčo Kamčo je  kvarteto  na posilnenie  a zlepšenie sociálnych zručnosti a sebavedomia. Deti z I.C nám ukázali, ako sa hrá aj napriek tomu, že táto hra už vyžaduje určitú čitateľskú zručnosť a oni sa systematicky začali venovať čítaniu len pred pol rokom.  Cieľom hry je nazbierať čo najviac kvarte- štvoríc  kariet, ktoré k sebe patria. A tak sa pomocou hry učíme správať sa k sebe pekne a zdvorilo. Veď  mať veľa dobrých kamarátov je veľké šťastie.

    • Vtipnejší vyhráva
     • Vtipnejší vyhráva

     • Prvý aprílový týždeň bolo u nás v škole naozaj veselo.  V jednotlivých triedach prvého stupňa prebehli triedne kolá súťaže Vtipnejší vyhráva.

      4.4. sa stretli v I.C zástupcovia z jednotlivých tried  a odprezentovali

      víťazné vtipy. Zábavy v škole nie je nikdy dosť. Škola Života od nás dennodenne vyžaduje nebrať sa príliš vážne a tomuto  umeniu  a sa učíme aj v našej  základnej škole.

      KK

    • Cigánska hudba
     • Cigánska hudba

     • 6.4. je Medzinárodný deň Rómov.  Celá I.C bola plná pestrých farieb, spevu a tanca. Dievčatá mali farebné kvetované blúzky, zvonové sukne až po zem a šatky,  chlapci mali na hlavách klobúky. Všetci sme boli v napätí, čo sa bude diať. Po obede  prepukol na prvom stupni rómsky „bašavel“.  I.C nás privítala veselým a hlučným cigánskym tancom. Dozvedeli sme sa o pôvode a živote Rómov rôzne zaujímavosti. Pustili sme si krátky úryvok z flimu „O čo ide Ide“. Ida je hrdá Rómka a speváčka. Vždy tomu tak ale nebolo. Teraz pracuje s tými najchudobnejšími deťmi z rómskych osád. Na koniec sme si zaspievali  pieseň z filmu Cigáni idú do neba. Tak nás tá energia, vychádzajúca u Rómskej kultúry nadchla, že sme sa s pani učiteľkou Koreňovou dohodli, že sa budeme stretávať na krúžku Rómskych tancov. Bude to pre nás bezpečné prostredie, v ktorom dáme svojim pocitom voľný priebeh.

      KK