• Svetový deň jazykov

     • Ani naša škola nezabudla na SVETOVÝ DEŇ JAZYKOV. Naši žiaci si k tomuto významnému dňu pripravili prezentácie z rôznych krajín sveta, na základe svojho pôvodu. Kľúčovými krajinami boli Holandsko, Mexiko, Poľsko, Ukrajina a iné. Nebolo to však také jednoduché. Naši prezentéri z tried druhého stupňa nám formou „PowerPointových“ prezentácií a videí nielen priblížili tieto krajiny, ale aj nás niečo nové naučili. Dobre pripravenými prezentáciami vzbudili záujem u veľkých i malých žiakov. Vhodne komunikovali s publikom. V tomto projekte sa žiakom podarilo spojiť vedomosti o daných krajinách s kultúrnymi tradíciami a taktiež sa našim žiakom podarilo vytvoriť prostredie pre prijatie zahraničných žiakov medzi nás a rôzne pomôcky potrebné pre život u nás, na Slovensku. Akcia bola veľmi vydarená, žiakom a učiteľom sa veľmi páčila, čo potvrdili aj búrlivým potleskom na záver. Veľké ĎAKUJEM patrí všetkým, ktorí sa aktívne zapojili do tejto akcie. Fotky z akcie si môžete pozrieť vo fotoalbume.

     • Charitatívna akcia na našej škole

     •      Pestovať v deťoch pocit solidarity, ochoty a potreby pomáhať je a vždy bolo veľmi dôležitou súčasťou výchovy, či už doma, alebo v škole.

      Preto nás všetkých teší záujem a veľká chuť našich žiakov urobiť niečo dobré pre tých ostatných. Už druhý rok naši žiaci deviateho ročníka pod vedením pani učiteľky G.P.  a pána učiteľa M.L. pripravili v priestoroch školy charitatívnu akciu spojenú s predajom vlastnoručne pečených koláčikov.

      Akcia sa stretla s veľkým ohlasom a žiaci všetkých ročníkov nákupom koláčikov prispeli k tomu, že sa počas akcie vyzbieralo 454,88€, ktoré poputujú na pomoc pre žiakov zo sociálne slabších rodín našej školy, aby aj oni mohli absolvovať triedne výlety, či školu v prírode.

      Na naše deti sme hrdí. Dokázali, že pochopili, čo znamená konať dobré skutky a aký výnimočný pocit v človeku zanechávajú.

                                                                                                                                          M.H.

     • PASOVAČKA PRVÁKOV

     • POZOR!  POZOR!

       

      Na známosť sa všetkým dáva, že dňa

       

      6. novembra 2019 o 16,30 hod.

       

      sa uskutoční slávnostný ceremoniál prijímania žiakov

      1. ročníka našej školy

      do cechu  žiakov Starého Mesta

      v telocvični školy.

      Pozývame všetkých rodičov, starých rodičov a priateľov školy na

      túto slávnosť pasovania.

      Tešíme sa na Vás!

       

      Vaše deti a pedagógovia školy

       

     • Ako sa rodí chlieb

     • Najprv treba zasadiť semienko, z ktorého vyrastie klas. Keď je bohatá úroda, kombajny majú čo robiť. Pšenica sa mletím zmení na múku. Do nej pekári pridajú vodu, droždie, soľ a rôzne prísady. Celý proces sa dokončí v peci a chlebík je na svete. Svetový deň chleba si pripomíname každoročne 16. októbra. Tento sviatok neobišiel ani deti IV. oddelenia ŠKD (2. B). Veselé i vážne rozprávanie o našej každodennej potravine, ale i neľahkej práci poľnohospodárov a pekárov sme zavŕšili pochúťkou – chlebíkom natretým maslom. Chutil výborne.

                                         MD


     • Upratovanie na pokračovanie

     • Hovorí sa, že dva je viac ako jeden. Naše upratovanie na detskom ihrisku na Jakubovom námestí malo svoje pokračovanie. O tri týždne neskôr, v piatok 11. októbra 2019, sme sa vybrali do Medickej záhrady. Naším cieľom bolo vyčistiť detské ihrisko. Opäť sa dostali k činu hrable, metly, lopatky, pracovné rukavice, a deti IV. oddelenia ŠKD (2. B) s ich rodičmi. Nielenže sme upratali ihrisko, ale sme sa aj zahrali. Neboli sme sami. Pridali sa k nám aj iní návštevníci ihriska – deti a jedna mamička. Dúfame, že nabudúce nás bude viac.

                                         MD  

     • Zvieratá mali svoj sviatok

     • V stredu 2. októbra 2019 si deti IV. oddelenia ŠKD (2. B) pripomenuli Svetový deň zvierat, ktorý sa každoročne slávi 4. októbra. Porozprávali sme sa o zvieratkách, o tom, prečo nás potrebujú a prečo my potrebujeme ich a ako sa o ne staráme. Deti vychádzali najmä z vlastných skúseností so svojimi zvieratkami a spomínali na veselé príhody, ktoré s nimi zažili.

                                         MD


     • Začala to Greta

     • 20. augusta 2018 sa pred budovou švédskeho parlamentu objavila nenápadná pätnásťročná dievčina. Svojím tichým protestom prišla vykričať zástupcom ľudu  a celému svetu, že Zem horí. Dovtedy ju poznali len jej spolužiaci, dnes státisíce ľudí na celom svete. Jej meno je Greta Thunbergová.

                  O čo ide? O zdravie a záchranu planéty. Miznú koralové útesy, topia sa ľadovce, zvyšuje sa hladina oceánov, horia pralesy, závratnou rýchlosťou sa strácajú rastlinné a živočíšne druhy.

                  Na vine je človek. My všetci – svojou činnosťou, nevšímavosťou, ľahostajnosťou. Greta to vyjadrila slovami: „Celý ekosystém sa rúti.“ Svojím postojom vtedy aj dnes burcuje ľudí v boji proti klimatickým zmenám.

                  20. septembra 2019 zaktivizovala ľudí všetkých vekových kategórií do protestných akcií za zmenu klímy. Na štrajku sa zúčastnilo cca 160 krajín vrátane Slovenska v 2 600 mestách. Ozdraviť planétu si vyžaduje novú klimatickú stratégiu a zavedenie opatrení: znížiť uhlíkové emisie, menej áut, viac priestoru pre cyklistov, znížiť produkciu odpadu. Slovami švédskej aktivistky: „Chrániť, obnovovať, podporovať.“

                  Aj deti IV. oddelenia ŠKD (2. B) a ich rodičia sa zapojili do štrajku. Svoj postoj a solidaritu s protestujúcimi občanmi v tento deň vyjadrili v upratovaní detského ihriska na Jakubovom námestí. Nie je nám ľahostajné, v akom prostredí sa hrajú naše deti. A tak sme vybrali metly, lopaty, hrable, naše ruky, ale aj srdcia. Chceme žiť a hrať sa v čistom prostredí.

                                                                 MD

     • Najkrajší jesenný výrobok rodiny 2019

     • Stalo sa už milou tradíciou, že v mesiaci október sa priestory chodby v budove I. stupňa zaplnia pestrofarebnými umeleckými výrobkami z plodov jesene. Pri pohľade na vystavené práce zisťujeme, aké bohatstvo nám naša príroda ponúka, hlavne v jesennom období. S trochou fantázie a chcenia dokážeme vyčarovať z pestrofarebných listov, tekvíc, gaštanov, či iných jesenných materiálov nádherné unikáty, ktoré vyčarujú okoloidúcim milý úsmev na tvári a príjemný pocit v srdci.

      Tento rok súťažilo o „Najkrajší jesenný výrobok rodiny“ 80 nádherných farebný diel. Za každú triedu boli vybrané 3 výrobky, ktoré vynikali svojou originalitou, nápaditosťou, jedinečnosťou a použitím jesenných materiálov zo záhrad a lesov.

       

      1.A: Nina G., Filip T., Viktor W.

      1.B: Teodor B., Bianka H., Ondrej M.

      2.A: Klaudia Ema B., Dorota P., Michaela Š.

      2.B: Bibiana D., Dominik S., Tomáš U.

      2.C: Juraj G., Adela G., Lucia K.

      3.A: Timea K., Margaréta M., Juraj M.

      3.B: Elisa D., Lívia K., Tamara K. so sestrou Terezkou z 1.B

      4.A: Lea a Iva F., Viktória P. so sestrou Lindou z 1.B, Christian Š. s bratom Maximom

              z 1.A

      4.B: Miloš H., Zora J., Eduard S.

       

      Srdečne gratulujeme nielen výhercom, ale hlavne všetkým súťažiacim a ďakujeme im za to, že si našli čas, ktorý strávili so svojimi najbližšími pri výrobe jesenného výrobku.

       

      L.K.

     • Matboj 2019

     • V piatok  18.10.2019 sa v Mlynskej doline konal už 20. ročník matematickej súťaže Matboj, kde  nás úspešne reprezentovali žiaci ôsmeho a deviateho ročníka. Vo veľkej konkurencii získal tím:  Matúša Ď., Richarda F., Adamka H. a  Tomáša S. krásne 10. miesto z 28 zúčastnených škôl  a v kategórii deviataci zažiarili : Viktror H., Laura H., Emka K. a Ondrík P. obsadili úžasné 4.miesto  z 24. zúčastnených škôl  .

      Blahoželáme :)

     • Deviataci v Múzeu holokaustu v Seredi

     • 10.10.2019 mali žiaci 9. ročníkov v rámci rozšírenej výučby dejepisu možnosť nahliadnuť do tematiky jednej z obrovských tragédií 20. storočia. Pod vedením p. Hlockého a p. Lauka vyrazili na exkurziu do Múzea židovskej kultúry na Slovensku, konkrétnejšie do Múzea holokaustu v Seredi. Komplex, v ktorom sa múzeum nachádza ponúkol žiakom okrem vynikajúco spracovanej expozície s odborným výkladom aj nádych autentickosti, nakoľko práve tu sa na prelome 30 a 40tych rokov diali mnohé z desivých a tragických momentov holokaustu na našom území. Okrem mnohých zaujímavých poznatkov priniesla exkurzia aj veľa otázok a úvah, ktoré v blízkej budúcnosti žiakom objasnia práve hodiny dejepisu.

    • Sme víťazi!!!
     • Sme víťazi!!!

     • Naši chlapci minulý školský rok súťažili vo florbale . Na ihrisku sa postupne stretli so všetkými družstvami  škôl Starého mesta. Na  prvom  zápase naskočili na víťaznú vlnu a nedali sa z nej zhodiť.                                      Brankár Peter H.  7.B  podržal svoje družstvo výbornými zákrokmi.  Útočníci Samo V. 7.B , Jakub Ď. 6.A sa nedali zahanbiť a strieľali zo všetkých pozícií. Obrancovia  Boris S., 7.B Tomáš S. 7.B,  Matej V. 6A pustili za seba len málo protihráčov.  Všetkým chlapcom ďakujeme za reprezentáciu školy .

       

    • Oznam o kine
     • Oznam o kine

     • V stredu 23. 10. 2019 o 14.00 hod. kino LUMIÈRE

      Film  L E V Í  K R Á Ľ

      vstupné 3 € film trvá 118 minút

    • Noc v škole
     • Noc v škole


     • Milí žiaci 1. stupňa,

      srdečne vás pozývame na zábavnú školskú akciu spojenú s nocovaním v škole, ktorá sa bude konať 25.10.2019 od 19,00 h v priestoroch budovy B.

      Prihlášku je potrebné zaslať na školský mail skola@zsgrosslingova.sk do 18.10.2019, aby sme akciu dokázali pripraviť po všetkých stránkach.

      Podrobnejšie informácie získate od triednych učiteľov.

      PRIHLÁŠKA

     • OK v cezpoľnom behu

     • Prvou športovou súťažou aj tento školský rok bol cezpoľný beh. Uskutočnil sa už tradične v Horskom parku 1. októbra. Medzi talentovanými bežcami nechýbali ani žiaci našej školy. Najlepšie sa darilo našim starším chlapcom, ktorí v súťaži družstiev obsadili veľmi pekné druhé miesto. O tento úspech sa zaslúžili: Miki J., Tomáš S. a Lukáš F.. Miki J. obsadil v silnej konkurencii krásne tretie miesto.

      Srdečne blahoželáme a všetkým zúčastneným žiakom ďakujeme za účasť.

  • Kontakty

   • Základná škola s materskou školou Milana Rastislava Štefánika
   • skola@zsgrosslingova.sk
   • +421 2 5292 3482
   • Grösslingová 48, 811 09 Bratislava Slovakia
   • 31810993
   • 2021687118
   • Mgr. Mária Hronská riaditelka@zsgrosslingova.sk 0915 724 351
   • Mgr. Michaela Hrnčiarová michaela.hrnciarova@zsgrosslingova.sk 0915 724 350
   • Michaela Vrabková +421 2 5292 3750 zsgrosba.ms@gmail.com
   • Ing. Monika Hatalová vychovnaporadkyna@zsgrosslingova.sk
   • Ing. Eva Ťažká +421 2 5296 8417 zsgrosba.sj@gmail.com
   • PhDr. Marcela Duchková marcela.duchkova@zsgrosslingova.sk 0903 873 284
   • Mgr. Diana Kuthanová diana.kuthanova@zsgrosslingova.sk +421 2 5292 3482
   • Mgr. Zuzana Horváthová zuzana.horvathova@zsgrosslingova.sk tel. kontakt: +421 2 5292 3482