• Vianočná akadémia 1.stupňa
     • Vianočná akadémia 1.stupňa

     •      V tomto školskom roku si pripomíname 100. výročie vzniku Slovenského národného divadla. A práve preto sme si ako tému pre Vianočnú akadémiu pre rodičov a žiakov 1.stupňa vybrali hudbu a prostredie divadla.

           Aj v tomto roku nás programom sprevádzala osvedčená dvojica pedagógov, ktorí sa premenili na Symfóniu Hulákovú - hlavnú speváčku divadla opery a baletu a Fujarusa Hobojsu – operného fantóma, ktorý neznášal zvuky hudobných nástrojov, ba ani ľudský spev. A preto, presne v deň veľkej vianočnej premiéry, začaroval všetky hudobné nástroje i hlasy spevákov v divadle. Vianočné predstavenie bolo tak ohrozené, ale nebojácna Symfónia a naše deti sa nenechali zastrašiť a hudobné nástroje i ľudský spev svojimi vystúpeniami postupne odklínali a zachránili tak príchod Vianoc a vianočné predstavenie.

      Ukázali tak, že hudobné nástroje dobre poznajú, preukázali svoj talent v hre na rôzne hudobné nástroje i to, že vedia krásne spievať, tancovať i recitovať.

           Vianočné predstavenie sprevádzal i každoročný vianočný bazár výrobkov našich žiakov, predajom ktorých sa vyzbierala suma 407€.

      Počas vianočnej akadémie žiakov 2.stupňa sa vyzbierala suma 216€. Tieto peniaze poputujú pre žiakov zo sociálne slabšieho prostredia a všetkým, ktorí prispeli, krásne ďakujeme.

           Po skončení akadémie všetkých čakalo voňavé občerstvenie v podobe chutných chlebíkov a vianočného punču. Pred vchodom do telocvične od samého začiatku programu naši žiaci piekli vafle a ponúkali chutné koláčiky.

      Atmosféra bola čarovná a nám zostáva len priať si šťastné Vianoce!

       

      Pozrite si fotografie ...                                                                                        M.H.

    • A ZNOVA CHODIL MIKULÁŠ
     • A ZNOVA CHODIL MIKULÁŠ

     • V piatok 6.12., na sviatok sv. Mikuláša, sme pripravili pre naše deti už tradičné prekvapenie.

      Naši  deviataci prezlečení za Mikuláša, čertov a anjelov im prišli urobiť radosť v podobe mikulášskej návštevy. V každej triede deti dostali nielen sladkosti ale i zdravé mandarínky za pekný spev, básničku alebo tanec.
      Neposlušné deti čerti „označili“ čiernou farbou a anjelikovia dobré deti odmenili sladkosťami a postriebrili ich líčka.

           Sme radi, že v našej škole máme deti, ktoré počas predvianočného zhonu myslia aj na druhých a dokážu pre ostatných pripraviť takéto milé prekvapenia.

                        

                                                                                                                                                   M.H.

    • 2. MIESTO ZA NAJKRAJŠIE VYZDOBENÝ VIANOČNÝ STROMČEK
     • 2. MIESTO ZA NAJKRAJŠIE VYZDOBENÝ VIANOČNÝ STROMČEK

     • Hlavné mesto Slovenskej republiky Bratislava a Bratislavské kultúrne a informačné stredisko organizovalo tretí ročník súťaže o najkrajšie vyzdobený vianočný stromček.  Naše deti starostlivo pripravovali vianočné ozdoby, gule a nakoniec si 12. decembra prevzali z rúk riaditeľa BKIS ocenenie za 2. najkrajšie vyzdobený vianočný stromček. Všetky súťažné stromčeky si môžete pozrieť na Primaciálnom námestí, následne bude tento čarovný les 15. decembra prenesený na Dobrý trh a niektoré zo stromčekov budú darom pre charitu.  

      M.D. 

    • DESAŤNÁSOBNÝ ÚSPECH VO VÝTVARNEJ SÚŤAŽI ANJEL VIANOC
     • DESAŤNÁSOBNÝ ÚSPECH VO VÝTVARNEJ SÚŤAŽI ANJEL VIANOC

     • Do 15. ročníka celoslovenskej výtvarnej súťaže Anjel Vianoc 2019 prišlo viac ako tisíc prác z celého Slovenska. Našim šikovným výtvarníčkam sa podarilo dosiahnuť obrovský úspech. V kategórii ZŠ II. stupeň získala Bianka L. (5.A) a Žofia H. (5.A) 1. miesto a za kolekciu anjelov boli taktiež prvým miestom ocenené práce žiačok z 5.A – Emy K., Laury L., Karolíny J., Agnes F., Ley D., Zinky B., a Zorky K. zo 4.B, Mii N. zo 7.A. Dievčatá si ocenenie prevzali 6. decembra na slávnostnej vernisáži v Tatranskej galérii v Poprade. Víťazné práce si môžete pozrieť v Art klube Tatranskej galérie v Poprade, anjelská výstava potrvá do 1.3.2020. Ďakujeme za krásnu reprezentáciu školy!

    • Úspech vo výtvarnej súťaži „Ochranárik 112“
     • Úspech vo výtvarnej súťaži „Ochranárik 112“

     • V tomto školskom roku sa žiaci našej školy zapojili do výtvarnej súťaže„Ochranárik  čísla tiesňového volania 112 a civilnej ochrany“, ktorú vyhlásilo Ministerstvo vnútra SR začiatkom septembra. Do okresného kola bolo zaslaných 143 výtvarných prác, z ktorých odborná porota vybrala v troch kategóriách  tri výherné práce. Výber poroty bol pre žiačku Hanku Č. z 3.A triedy veľmi potešujúci, umiestnila sa na 1.miestev kategórii I. stupeň ZŠ a tým si zabezpečila postup do celonárodného kola, v ktorom výsledky vyhlásia začiatkom februára. Hanka si okrem diplomu a vecných cien zo slávnostného vyhodnotenia z ministerstva odniesla aj krásne novučičké sane.Srdečne gratulujeme!

        L.K.

    • Advent v 2.A
     • Advent v 2.A

     • Advent je čarovným obdobím čakania na Vianoce. Je to obdobie príprav na najkrajšie sviatky v roku. Aj my, malí druháci, to už vieme a preto sme si prichystali spoločne adventný kalendár. Vytvorili sme ho z 24 vrecúšok a v každom je malé prekvapenie. Máme aj adventný veniec, na ktorom sme už zapálili prvú sviečku. Viete, že tieto štyri sviečky majú mená? Prvá sa volá Nádej, druhá sa volá Mier, tretia sa volá Priateľstvo a štvrtá je Láska. Nie sú to len obyčajné mená....je to niečo, čo si nosíme vo svojom srdiečku a rozdáme tam, kde to iní potrebujú. Žiaci 2.A triedy

       

    • Ako 2. A oslávila Svetový deň časopisov
     • Ako 2. A oslávila Svetový deň časopisov

     • Dňa 26. novembra si deti III. oddelenia ŠKD ( 2.A ) pri príležitosti Svetového dňa časopisov doniesli, prezreli, prečítali a navzájom povymieňali rôzne časopisy. Detské časopisy majú na Slovensku dlhú tradíciu a stali sa obľúbenou školskou pomôckou. S deťmi sme sa porozprávali , aké je poslanie časopisov v ich živote. S radosťou môžem skonštatovať, že žiaci veľmi radi a s nadšením siahajú po pestrých časopisoch. Časopisy im poskytujú priestor na relax a zábavu. Nájdu v nich krátke rozprávky, rôzne hlavolamy a vystrihovačky. Detičky si pri rozhovore uvedomili, že pri čítaní časopisu získavajú iný zážitok ako pri pozeraní televízie. Zistili, že vhodné časopisy im môžu veľmi prospešne vyplniť voľný čas, alebo ich vzdelávať zábavným spôsobom.
      D. J. 

     • Pokračujeme po ceste histórie Slovanov a Slovákov

     • S veľkou radosťou sme znova v priestoroch našej školy privítali šermiarsko-divadelnú kumpániu Via Historica, ktorá nám ponúkla ďalšiu štylizovanú hodinu dejepisu pre starších žiakov, so zameraním na slovenské dejiny.

      Tentoraz nás vo svojom predstavení previedli ďalšími významnými obdobiami slovenských dejín, od Viedne až k Štúrovcom. Osobne sme spoznali Máriu Teréziu a jej reformy, zúčastnili sme sa Rákoczyho povstania a zistili, v čom spočívala sila Juraja Jánošíka. Zúčastnili sme sa bojov na barikádach počas francúzskej revolúcie a nazreli sme aj do príprav uzákonenia spisovnej slovenčiny a videli sme ako vznikla hymna Slovenskej republiky.

      Páčilo sa nám, že žiaci mali možnosť vidieť dobové kostýmy, historické zbrane i šermiarske súboje v humorných divadelných scénkach. Zážitkovou formou sa dozvedeli mnohé  historické fakty, ktoré poznali len z učebníc. Nemenej zaujímavé bolo i to, že divadelníci  interaktívne zapájali do programu aj našich žiakov.

      Myslím, že takáto hodina dejepisu nám dala omnoho viac, než čítanie z učebnice. A to sa počíta!

      Ďakujeme a tešíme sa, čo si herci zo skupiny Via Historica pre nás pripravia nabudúce.

                                                                                                                            M.H.

     • Testovanie 5

     • Dňa 20.11.2019 sa na škole uskutoční  Testovanie 5. 

      Žiaci 6.- 9. roč. majú v tento deň štúdium na doma a sú odhlásení z obedov. 

      Vyučovanie žiakov 1. - 4. r. prebieha podľa rozvrhu hodín.

                                                                  Mgr. M.Hronská 

                                                                          riad.školy

    • Kino
     • Kino

     • V stredu 20. 11. 2019 o 14.00 hod. kino LUMIÈRE

      film  V E Ľ K Ý  Z L Ý  L I Š I A K

      A  I N É  P R Í H O D Y

      vstupné 2 € film trvá 83 minút.

     • 6. B fandí Slovanu

     • Vo štvrtok 24.10. ŠK Slovan ponúkol deťom možnosť navštíviť zápas s Wolverhamptonom na štadióne Tehelné pole. Žiaci 6.B sa spolu s pani učiteľkou matematiky  rozhodli túto možnosť využiť. A oplatilo sa: neopísateľná atmosféra, skvelý zápas a množstvo detských fanúšikov, ktorí nadšene povzbudzovali  futbalistov Slovanu už od chvíle, ako hráči vybehli na rozcvičku. Náš domáci tím síce nevyhral, ale na chvíle strávené na tomto podujatí  tak skoro nezabudneme.

     • Potešia nás na jar

     • V utorok 5. novembra 2019 sa deti IV. oddelenia ŠKD (2. B) zmenili na záhradníkov. Perá a farbičky vymenili za pracovné rukavice a knihy za debničky, zeminu a cibuľky narcisov. Presvedčili sa, že keď chceme mať pekné prostredie, musíme sa o to pričiniť sami. Zasadili sme cibuľky narcisov, tulipánov, hyacintov a snežienok. Teraz už len netrpezlivo čakáme na jar, keď vykvitnú. Budeme mať peknú triedu.

                                         MD


     • Halloweenske vyučovanie

     •      Aj tento rok sme spolu s deťmi oslávili sviatok všetkých duchov a strašidiel.

           Halloweenske vyučovanie  prebiehalo v naozaj originálnych maskách, ktoré si pripravili deti i pani učiteľky a páni učitelia.

      Nechýbali ježibaby, duchovia, zombie a rôzne iné nebezpečné strašidlá.

           Počas dňa sme hľadali najoriginálnejšie masky detí ale aj učiteľov, ktoré boli potom ocenené drobnými sladkosťami.

           Takéto vyučovanie sa páčilo naozaj všetkým. Veď nebýva zvykom, aby vás na dejepise učila ježibaba, na anglickom jazyku biela pani, na telocviku zase strašidlo, či príklady na matematike skúšala tajomná žena s modrými vlasmi.

           Myslím si, že sme sa všetci dobre zabavili a zažili naozaj netradičné vyučovanie. Ktovie, možno aj vedomosti z tohto dňa vydržia dlhšie – veď sú získané obrovským zážitkom.

       

           A ako s to všetko vyzeralo si pozrite na našich fotografiách.

                                                                                         M.H.

     • NOC V ŠKOLE

     • Aj v tomto školskom roku sme pre deti 1. stupňa pripravili zábavno-dobrodružnú akciu Noc v škole, ktorá už tradične preverila ich šikovnosť, múdrosť, odvahu a najmä tímového ducha.

           Deti privítala morská víla s pomocníkom a iné  čarovné bytosti, ktoré ich sprevádzali celou akciou.

      Rozdelili sa na 16 rôznorodých družstiev, zvolili si kapitána a pomenovanie.

      Ich úlohou bolo spoločnými silami rozlúštiť tajné heslo.

      Však ani tento rok to nebolo jednoduché.

      Deti museli zvládnuť úlohy, ktoré si pre ne pripravili naše čarovné bytosti na rôznych, často skrytých, stanovištiach. Napríklad bolo potrebné rozlúštiť hádanku, rozoznať tajomné chute, prekonať sám seba, zapamätať si rôzne predmety, či prekonať strach v strašidelnej miestnosti.

      Za každú zvládnutú úlohu získalo družstvo indíciu, ktorá im pomohla pri rozlúštení tajného hesla.

      Družstvo, ktoré zvládlo všetky stanovištia a vylúštilo heslo, bežalo do cieľa.

      Nesmeli však po ceste nikoho stratiť – čo bolo veľmi náročné najmä pre malých prváčikov.

      Všetko však dopadlo dobre. Všetky družstvá úlohy zvládli, uhádli heslo a pribehli do cieľa. Len jedno však bolo víťazným – bolo to družstvo Drakožrúrti z 3.B, ktoré absolvovalo túto náročnú trasu za skvelých 16 minút.

           Neprehral však nikto. Deti si odniesli najmä skvelý pocit, že spoločnými silami všetko dokážu.

      A navyše, všetkých čakala noc v škole – veď umývanie zubov, spinkanie v spacom vaku, či nočné tajné rozhovory s kamarátmi pod dekou sú predsa nezabudnuteľné.

       

            Tešíme sa aj o rok!                                                                                  M. H.

  • Kontakty

   • Základná škola s materskou školou Milana Rastislava Štefánika
   • skola@zsgrosslingova.sk
   • +421 2 5292 3482
   • Grösslingová 48, 811 09 Bratislava Slovakia
   • 31810993
   • 2021687118
   • Mgr. Mária Hronská riaditelka@zsgrosslingova.sk 0915 724 351
   • Mgr. Michaela Hrnčiarová michaela.hrnciarova@zsgrosslingova.sk 0915 724 350
   • Michaela Vrabková +421 2 5292 3750 zsgrosba.ms@gmail.com
   • Ing. Monika Hatalová vychovnaporadkyna@zsgrosslingova.sk
   • Ing. Eva Ťažká +421 2 5296 8417 zsgrosba.sj@gmail.com
   • PhDr. Marcela Duchková marcela.duchkova@zsgrosslingova.sk 0903 873 284
   • Mgr. Diana Kuthanová diana.kuthanova@zsgrosslingova.sk +421 2 5292 3482
   • Mgr. Zuzana Horváthová zuzana.horvathova@zsgrosslingova.sk tel. kontakt: +421 2 5292 3482